• Svédország győzött és továbbvitte Ukrajnát is: Svédország–Lengyelország 3–2 (1–0)
Ziccer 2021. június 23. 20:36

A már korábban nyolcaddöntőbe jutott svéd válogatott az E csoportjának harmadik fordulójában Szentpéterváron nyert, ezzel csoportelsőként jutott tovább, míg a lengyelek sereghajtóként búcsúztak.

Svédország–Lengyelország 3–2 (1–0)
EURO 2020, labdarúgó-Európa-bajnokság, E csoport, 3. játéknap. Szentpétervár, Kresztovszkij Stadion, 14 ezer 700 néző, vezette: Michael Oliver, asszisztensek: Stuart Burt, Simon Bennett (angolok).
Svédország: Olsen – Lustig (Krafth, 68.), Lindelöf, Danielson, Augustinsson – S. Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg (Claesson, 77.) – Isak (Ber, 68.), Quaison (Kulusevski, 55.). Szövetségi kapitány: Janne Andersson.
Lengyelország: Szczęsny – Bereszyński, Bednarek, Glik – Jóźwiak (Swierczok, 61.), Klich (Kozłowski, 73.), Krychowiak (Płacheta, 78.), Zieliński, Puchacz (Frankowski, a szünetben) – Lewandowski, Świderski. Szövetségi kapitány: Paulo Sousa.
Gólszerző: Forsberg (2., 59.), Claesson (94.), illetve Lewandowski (61., 84.).
Sárga lap: Danielson (10.), Krychowiak (74.), Glik (83.).

A svédek négy ponttal biztos nyolcaddöntősnek számítottak, nekik a csoportelsőség volt a tét. Az egy ponttal sereghajtó Lengyelország abban a tudatban lépett pályára a Kresztovszkij Stadionban, hogy – ellentétben a spanyolokkal és a szlovákokkal – kizárólag győzelemmel lehet esélye továbbjutni, viszont siker esetén akár még meg is nyerheti az E csoportot.

Forsberg révén a skandinávok 81 másodperc elteltével villámrajtot vettek: betört a bal oldalon a 16-oson belülre, majd ballal kilőtte a hosszú alsó sarkot, 1–0.

Ez volt minden idők második leggyorsabb Eb-gólja (a rekordot az orosz Dmitrij Kiricsenko tartja 2004 óta 65 másodperccel). A tavaly a FIFA által az év legjobbjává választott Lewandowski három másodpercen belül két kapufát fejelt, majd a lengyelek a folytatásban is a Bayern München-sztárt keresték a beadásokkal. A szünet előtt Zieliński remek lövését hárította a svéd kapus.

A második félidő is Zieliński-bombával indult, majd a szórványos svéd kontrák egyikéből Forsberg ismét betalált az 59. percben: a 16-osról a bal alsó sarokba lőtt, 2–0.

Két perccel később Lewandowski indult meg a bal oldalon, majd egy csel után a bal felső sarokba csavart, 2–1.

Ezután jobbára a mezőnyben zajlott a játék. Majd újra jött a lengyel 9-es a 84. percben: egy beadást több svéd védő is elnézett, Lewandowski pedig senkitől sem zavartatva, közelről a hálóba lőtt, 2–2.

Mentek a győzelemért és a továbbjutásért, de „Nem értek oda”: a 94. percben ugyanis Claesson kapott kiváló átadást a 16-oson belül, és Szczęsny mellett a jobb alsó sarokba passzolt, 3–2.

A svédeké megnyerték a csoportot, míg a lengyelek egy ponttal, utolsóként búcsúztak. A győzelem azt is jelentette, a csoportharmadikok közül Ukrajna is továbbjutott.

* * *

Cimkék: Euro2020 foci labdarúgás labdarúgó Európa-bajnokság 2021 Lengyelország Svédország