Tóth Judit Mária: Az nem jó szabályozás, ami bárkit is arra kényszerít, hogy elhagyja az állami betegellátást



Előzetes felmérések alapján arra lehetett számítani, hogy akár több tízezer orvos és szakdolgozó is kiléphet az egészségügyből az új szolgálati jogviszony kedvezőtlen feltételei miatt. A jelenlegi információk szerint eddig 5-6 ezren döntöttek úgy, hogy nem írják alá a szerződést. Tóth Judit Mária elmondta:
Ha a járványhelyzetben akár csak egyetlen dolgozó is arra kényszerül, hogy elhagyja az állami betegellátást, akkor rossz a törvény.
Az egészségügy eddig is létszámhiánnyal küzdött, mintegy 9 ezerrel több szakdolgozóra lenne szükség az egyik szakmai szervezet szerint. Ez azt jelenti, hogy a munkavállalók távozása szinte biztosan ellátási problémákat fog okozni.
Összehasonlításképpen, az 5-6 ezer távozó munkavállaló három megyei kórház teljes egészségügyi személyzetének felel meg.
A kamara attól is tart, hogy akik hajlandóak voltak aláírni a szerződésüket, azok sem maradnak hosszú távon. Többen jelezték ugyanis a szervezetnek, hogy azért fogadták el a feltételeket, mert úgy látták, nincs más lehetőségük – de a veszélyhelyzet lejártával új állás után néznek majd.
A műsorban megszólalt egy neve elhallgatását kérő szegedi orvos is. Elmondta, az új szabályok olyan abszurd helyzetet teremtenek, amiben például a kötelező pihenőidejüket nem fizeti ki a klinika, azt levonják a fizetésükből.
Majdnem, hogy mi fizethetünk azért, hogy ügyelhettünk – mondta el.
* * *
Szeged.hu – Minden, ami Szeged! Tartson velünk a Facebookon is!