Online ünnepli idén a magyar kultúra napját a Szegedi Nemzeti Színház, az Agóra és Somogyi-könyvtár is



A Szegedi Nemzeti Színház Karinthy Frigyes Előszó című versével készül a kultúra ünnepére, amelyet Borovics Tamás színművész ad elő, Stefanik Kata táncművész közreműködésével.
A produkciót készítő stábban helyet kapott Stefanik Kata táncművész, Borovics Tamás színművész, Dinyés Dániel zeneszerző. A koreográfiát Hajdu Anita, a sminket Endrődy Judit készítette, a felvétel operatőre Vörös Zsolt, rendezője Horgas Ádám.
A produkció online lesz megtekinthető a Szegedi Nemzeti Színház YouTube-csatornáján és Facebook-oldalán.
Az Agóra rajzpályázatot hirdetett és kultúrsétára hívja szegedieket
Kapcsolódva az idei kultúra napi ünnepségsorozathoz január 22-én, pénteken kiállítás nyílik a Kárász utcán és az Agóra honlapján a Szegedi Városkép és Piac Kft. támogatásával.
A rajzpályázatra január 20-áig adhatják le A4 méretű, tetszőleges technikával készült alkotásaikat alsó és felső tagozatos diákok, középiskolások, valamint felnőttek az Agórában. Osztályok is jelentkezhetnek A3-as vagy A2-es közös képpel. A pályázat témája, kinek, mit jelent a magyar kultúra?
Kulturális Kukucskáló sétára is invitálja a szegedi családokat és baráti társaságokat az Szent-György Albert Agóra január 20. és február 10. között.
A programfüzet letölthető az Agóra honlapjáról, de ha bemegy az intézménybe, akkor a portáról is elviheti.
A könyvtárosok közösen szavalják el a Himnuszt és szellemi erőpróbára hívják az olvasókat
A Somogyi-könyvtár ünnepi kínálata január 22-én, pénteken lesz elérhető a bibliotéka közösségi médiafelületein, a Facebookon, és YouTube-on, valamint és az intézmény honlapján.
Összefogtak a megyei könyvtárosok és közösen szavalják el a Himnuszt, amit videón tesznek közzé.
A bibliotéka nemrég indult Mesél a múlt videósorozatában Hevesi Andrea, a könyvtár régi könyvekkel foglalkozó munkatársa mesél a leghíresebb magyar regényíró, Jókai Mór Szegeden található kéziratáról, ami kalandos utat járt be.
Kultúranapi online kvízbe is be lehet kapcsolódni. A szellemi erőpróbán a jelentkezők kuriózumokat ismerhetnek meg a magyar kultúra évszázadaiból és a magyar himnusz történetéről. Irodalmi villámkvíz is lesz, híres magyar irodalmi művekről.
A Nyitnikék gyerekkönyvajánló sorozatában pedig olyan történelmi könyvsorozatot ajánlanak a könyvtár munkatársai, amely mai nyelven mutatja be múltunk fontos korszakait, pillanatait, szereplőit a fiatalok számára.
Eszperantó pillanatképek címmel Petőfi Sándor János vitéz című elbeszélő költeményét mutatják be eszperantó nyelven. Az eszperantó nyelvre fordítás Kalocsay Kálmán nevéhez kötődik és 1923-ban jelent meg, ennek nyomán készült a kínai nyelvű átültetés is.
A múzeum Dsida Jenő versével köszönti a kultúra ünnepét
A Móra Ferenc Múzeum a magyar kultúra napja alkalmából Dsida Jenő Bútorok című versét eleveníti meg a patinás épület falai között.
A verset előadja: Peregi Dóra. A felvétel rendezője, operatőre és vágója Szél Zsolt.
Január 31-éig a felvétel megtekinthető a Móra-múzeum honlapján, valamint az intézmény Facebook-oldalán és YouTube-csatornáján.
Nyitóképünkön Stefanik Kata táncművész, aki a színház kultúra-napi produkciójának közreműködője. (fotó: Szegedi Nemzeti Színház)
rag
* * *
Szeged.hu – Minden, ami Szeged! Tartson velünk a Facebookon is!