A szegediség változásai: értekezések a város elmúlt 300 évéről



Szeged a török uralmat követően 1719 májusában kapta meg szabadalomlevelét, ami rögzítette az itt élő polgárok kiváltságait.
A város önállóságának és szabadságának három évszázados jubileumára 2019 májusában a Kluzál téren egy 15 méter átmérőjű óriás tortát állítottak fel, amiben interaktív kiállításon mutatták be Szeged történetének elmúlt három évszázadát.
A szabadtéri tárlat látványos elemeit kétezer munkaóra alatt fejlesztették ki a szakemberek. A tárlatot négy hónap alatt több ezren látták.
Míg a Klauzál téren interaktív, digitális eszközök segítették a múlt megismerését, addig a Fekete házban a város történetét tárgyi emlékekkel is bemutatták egy nagyszabású kiállításon. A hagyományosabb stílusú tárlat 300 évnél messzebbre tekintett vissza: a több ezer éves kelta edényektől egészen napjainkig kísérhették végig Szeged történetét a látogatók.
Ehhez kapcsolódva hirdette meg a Móra Ferenc Múzeum azt a többnapos, tudományos konferenciát, ahol kiváló tudósok tartottak előadásokat Szeged elmúlt három évszázadának történelméről.
A múzeum munkatársai – Hegedűs Anita és Medgyesi Konstantin – által tudományos igénnyel összeállított, nem régiben megjelent kötet egységes szerkezetbe foglalja a konferencián elhangzott tucatnyi előadás szövegét.
Előadások hangzottak el a többi között
- Szeged társadalmi változásairól,
- a szegedi és magyar töténelem fontos állomásairól,
- városunk kulturális, irodalmi életének meghatározó szereplőiről és eseményeiről.
Tanulmányok olvashatók a kötetben
- Móra Ferenc és Bibó István szegedi munkásságáról,
- a városkép változásairól,
- és a vallási tényezők szerepéről Szeged történetében.
A konferencia előadásainak írásos változatát tartalmazó kötetet egyedi, színes illusztrációkkal is kiegészítették a szerkesztők.
„Szeged az egyik legösszetartóbb és legszolidárisabb magyar város. És ez a kivételes összefogás generációról generációra öröklődik. Azt gondolom, szabadságszeretetünk mellett ez a mi közösségünk legfontosabb értéke, amely végigkíséri történelmünket is. És ez az, amely közös múltunk viharos eseményein mindig átsegített minket. Mert kétségtelen, számos olyan történés volt ebben a három évszázadban, mely gyökeres változásokat hozott városunk életében. Háborúk, forradalmak törtek ki, tűzvész és árvíz sújtotta Szegedet, de a város valahogy mindig túlélte a megrázkódtatásokat és megerősödve került ki a veszeségekből”
– írja a kötet előszavában Botka László polgármester.
Az elmúlt három évszad történelmi eseményei és társadalmi változásai fontos tanulsággal szolgálhatnak mindannyiunknak. Ezért a kötetet nemcsak a kutatók, de minden szegedi és a város múltja iránt érdeklődő is haszonnal forgathatja.
A szegediség változásai a Móra Ferenc Múzeumban lesz kapható azt követően, hogy az intézmény a járvány elvonulása után ismét kinyithat.
rag
* * *
Szeged.hu – Minden, ami Szeged! Tartson velünk a Facebookon is!