PDSZ: Az elsők között kell beoltani a pedagógusokat!



Nyílt levet írt Orbán Viktor miniszterelnöknek, Kásler Miklósnak, az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetőjének, Palkovics Lászlónak, az Innovációs és Technológiai Minisztérium tárcavezetőjének és Maruzsa Zsoltán közneveléséért felelős államtitkárnak a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete.
Tiltakozásuk oka, hogy a most nyilvánosságra hozott oltási tervben a tanárok egyáltalán nem szerepelnek. A Nemzeti Népegészségügyi Központ javaslatában ugyanis csak az egészségügyben és a szociális ellátásban dolgozók, illetve a rendvédelmi szervek tagjai vannak nevesítve.
Utóbbiak esetében az NNK kiemelte, azokat kell soron kívül beoltani, akik munkájuk során közvetlen kapcsolatba kerülnek a lakossággal.
Valóban érthetetlen, hogy a tanárok, akik munkájuk során számos diákkal kerülnek közvetlen kapcsolatba, miért maradtak ki az oltási rendből. Ezért a PDSZ levelében nemzetközi szervezetek javaslataira hivatkozva kéri a kormányt, hogy kerüljenek fel a pedagógusok is az elsődlegesen beoltandó csoportok listájára:
Követeljük, hogy a köznevelési intézmények dolgozói közvetlenül az egészségügyben és a szociális területen dolgozók után legyenek azok között, akik az Európai Unió megfelelő szerve által engedélyezett oltóanyagban az első körben részesülnek! Mind az Oktatási Világszervezet mind az UNESCO kiemelte, hogy a pedagógusoknak, az oktatóknak, a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben foglalkoztatottaknak magas prioritású csoportnak kell lenniük annak érdekében, hogy az egészség védelme, az oktatáshoz való jog érvényesüljön.
A PDSZ arra is felhívja a figyelmet, hogy nem elegendőek a kormány eddig bevezetett óvintézkedései az oktatásban és a tanévkezdés súlyos kockázatot jelent a tanárok számára. A tesztelést kifejezetten látszatintézkedésnek nevezik a levélben:
Az olyan látszatintézkedések, mint a pedagógusok számára “biztosított” tesztelés, egyelőre csak egyszeri, és sokak számára elérhetetlen a távolság, a rossz közlekedési viszonyok és korai hazautazási kényszer miatt, nem beszélve arról, hogy a rendelkezésre álló időpontok meglehetősen hamar beteltek a kollégák visszajelzései szerint. Önmagában már a tesztelésre történő beutazás is kockázatot jelent, ezért azok számára, akik nem rendelkeznek személygépkocsival, illetve nem a tesztelőpont közelében laknak, aránytalan kockázatot jelent a nem is megbízható eredményt nyújtó tesztelésben való részvétel.
A szervezet szerint megoldást csak a digitális munkarend feltételeinek megteremtése jelenthet, ami egyszerre biztosítja az oktatáshoz való jogot, és az egészséghez és a biztonságos munkavégzéshez való jogot is.
* * *
Szeged.hu – Minden, ami Szeged! Tartson velünk a Facebookon is!