Szegedi intenzíves orvos a járványkezelésről: a kormány által emlegetett sikeres védekezés üres frázis csupán



Lovas András egyebek mellett leírta, hogy Magyarországon az utóbbi hetekben vezető halálokká vált a koronavírus, amit számokkal támasztott alá. Kiderül, hogy tavaly 130 ezren haltak meg hazánkban, ez napi 356 halottat jelent.
Ennek ismeretében nem kétséges, hogy a Covid-19 következtében naponta száz, és nem egy esetben azt is meghaladó halottszám miatt a koronavírus viszi el a legtöbb beteget, megelőzve minden más betegséget. A szeged.hu-nak is többször nyilatkozó orvos cikkében megfogalmazta, hogy a megalkotott matematikai modellek segítségével pontosan előre jelezhető volt és maradt a fertőzés terjedése, és mindaz, ami ebből következik.
Az általa leírtakból egyértelművé válik, hogy az ország nem készült fel a koronavírus-járvány második hullámára, ezért az egész egészségügyi ellátó rendszert készületlenül érte az a terhelés, amelyre október eleje óta a kórházakra nehezedik.
Lovas András cikkéből kiderül, hogy nagyjából-egészéből tudható volt, mire számíthat az ország a vírusjárvány második hullámában, de a már tavalyra megroggyant egészségügyi ellátó rendszert olyan túlterhelést kapott, amivel nem igazán képes megbirkózni.
Úgy véli, hogy rendszerszintű hibák miatt a betegek nem kapják meg a megfelelő színvonalú ellátást. Az indokolatlanul kevés tesztelés miatt valójában nem tudjuk, hány fertőzött lehet az országban, csak azt, hogy sokkal több, mint amennyi a hivatalos statisztikákban szerepel.
Az egykor Szegeden dolgozó aneszteziológus és intenzív terápiás adjunktus az Átlátszóban publikálja nemrégiben indított rendhagyó és hiánypótló cikksorozatát. A mostani a második cikke.
Az egészségügyi ellátórendszer átláthatatlansága miatt még a benne dolgozók sem tudják, melyik intézményben hány betegeket kezelnek, vannak-e másutt szabad ágyak, ahova adott esetben a betegeket át kellene irányítani. Az optimális szervezés ilyen körülmények között illúzió marad.
Az orvos nem hallgatja el, hogy „elviselhetetlen a lelki teher” az orvosokon, amelyet alapvetően a kapacitáshiányból következő gondokra vezet vissza.
Nem hallgatja el véleményét abban a tekintetben sem, hogy a korlátozó intézkedéseket sokkal hamarabb be kellett volna vezetni. A járvány – bár nem azt a kifejezést használja – elszabadult, és ezzel összefüggésben megjegyezte, hogy most már a tömeges tesztelés sem segít, mert ezzel már nem érhető el a fertőzések számának csökkentése.
Írásából kiderül, hogy a Covid-19 előtt ezer intenzíves ágy működött Magyarországon, amelyet újabb ezerrel fel lehet tornászni. Nagyon fontos dologra hívja fel a figyelmet, amikor leírja:
„Egy dolgot azonban ne feledjünk. Az eredeti, 1000 ágy 60-70 százaléka már eleve foglalt volt és ez most sincs másképpen, hiszen a kritikus állapotokat okozó súlyosabb megbetegedéseket, úgy mint a szívinfarktust, a traumás sérüléseket, az agyvérzést vagy éppen a szepszist nem érdeklik, hogy lezárások vannak”.
A „sikeres védekezés” Lovas András szerint adott körülmények mellett üres frázis, mert felmérések, nyilvántartások és szakmai elemzések nélkül a teljes orvos szakma csak a sötétben tapogatózik az intenzív osztályra felvett, lélegeztetőgépre kapcsolt, majd azokról levett betegek további sorsa kapcsán.
(Nyitóképünk illusztráció; fotó: Balogh Zoltán/MTI)
* * *
Szeged.hu – Minden, ami Szeged! Tartson velünk a Facebookon is!