Duda Ernő virológus a koronavírusról: nincs értelme bízni a nyájimmunitásban



A szakértő erre példaként hozta, hogy a feketehimlő volt a világ egyik leghalálosabb betegsége, de mára sikerült kiirtani az oltások segítségével; az egész bolygóra kiterjedő vakcináció annyiba került, mint öt vadászrepülőgép.
Úgy fogalmazott: „Tehát ez mutatja, hogy egy rendkívül kis összegből egy olyan járványt sikerült eltakarítani a Földről, amelyben korábban százmilliók haltak meg”.
Szerinte koronavírus kapcsán nincs értelme nyájimmunitásban gondolkodni, mert nem alakul ki a kellő mértékű védettség a fertőzésen átesettek között.
A nyájimmunitáshoz a lakosságnak körülbelül a 60-90 százalékát kell, hogy megfertőzze egy adott kórokozó, de ez a SARS-CoV-2 koronavírusnál nagyon sok halálesettel járna, ezért sem járható út.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rekotra az ATV-ben ugyanakkor arra utalt: 60 százaléknál már lehet nyájimmunitásról beszélni, szerinte a koronavírus-járványon március-április környékén juthatunk túl, de az nem volt egyértelmű, hogy a nyájimmunitásnak vagy a vakcinának köszönhetően. Merkely mindenesetre azt mondta, az összlakosság valamivel több mint 15 százaléka, mintegy másfélmillió magyar kapta el koronavírust eddig.
Duda Ernő az M1-es interjúban azt is elmondta:
a koronavírus esetében a most kifejlesztett ellenanyagok valószínűleg hosszú évekig hatásosak lesznek, mivel a kórokozó genomja meglehetősen stabil a bennük meglévő „hibajavító” enzim miatt.
Az influenzavírus ezzel szemben arra építi a stratégiáját, hogy könnyedén mutálódik, ezért minden esztendőben újfajta vakcinára van szükség ellene.
* * *
Szeged.hu – Minden, ami Szeged! Tartson velünk a Facebookon is!