Elmaradó megrendelések miatt romba dönthetné a vállalkozásokat is, ha nem kellene iparűzési adót fizetniük



Mi történne akkor az önkormányzatokkal, ha kormány szabad utat engedne Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke felvetésének, miszerint a vállalkozásokat mentesítsék a hipa befizetésének kötelezettsége alól? Erre a kérdésre keresi a választ a G7 cikke.
A G7 már önmagában azt is furcsának – lényegének komolytalannak tartja – hogy Parragh ötletének első megfogalmazásakor arról beszélt, hogy egy évre, majd néhány nappal később már, két évre javasolta felfüggeszteni a hipát.
Az sem erősíti a kamara elnökének tervét, hogy eddig semmilyen számítás nem látott napvilágot, hogy valójában milyen pénzügyi és gazdasági hatásokkal járna az adó felfüggesztése. A szakportál ezzel kapcsolatban szó szerint úgy fogalmaz: „A hipa-tervek sokkal inkább Parragh László egyéni ötletei lehetnek, mint a kamara hivatalos álláspontja.”
Vagyis az elképzelés aligha bírja a szakmai érdemvédelmi szervezet széleskörű támogatását. Ez még akkor is így lehet, ha első megközelítésben ez a terv a vállalkozásoknak kedvezne, mert egy eddig fizetett adónem hatálya alól mentesítené őket.
Ki ne örülne, ha arról értesülne, kevesebb adót kell fizetnie? – tehetnénk fel a kérdést, de ez az ügy ennél sokkal bonyolultabb. Végiggondolva az első és sokadik hallásra is abszurd elképzelést, oda érkezhetünk el, hogy a helybeli vállalkozások legalább akkora kárvallottjai lennének a hipa időleges felfüggesztésének, mint az önkormányzatok.
Az állam nagyon sok módon segítheti a gazdasági élet szereplőit, ha valóban az a célja, hogy a koronavírus-járvány okozta kedvezőtlen hatásokat mérsékelje. A számok ebben a vonatkozásban is több mint beszédesek. Tavaly a községek, a városok, a fővárosi kerületek és maga a főváros összesen 788 milliárd forint bevételre tett szert a hipából.
Ez tekintélyes összeg, de messze elmarad azoktól a bevételektől, amelyeket a hazánkban működő vállalkozásoktól ugyanebben az évben az állam szedett be. Ez az összeg – áll a G7 elemzésében és a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján – 1415 milliárd forint volt tavaly. Az idei, a járvány előtt elfogadott költségvetésben az államkasszába a különböző adófajtákból 1689 milliárd forint folyt volna be.
Ekkora összeget – 1689 milliárdot – biztosan nem fog beszedni az állam, mert a cégek gazdasági teljesítménye csökkent, de az látható, hogy amennyiben az állam valóban adókedvezményekkel szeretné segíteni a vállalkozásokat, ehhez bőven megvolna a saját mozgástere.
Költői a kérdés, de mégiscsak fel kell tenni, miért az önkormányzatok pénzéből szeretne gazdálkodni akkor, amikor ezt a feladatot kívánja ellátni az állam? Ráadásul a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szerint a cégeknek a mostani időkben leginkább arra volna szükségünk, hogy bértámogatási alapot hozzanak létre, amellyel segíteni tudnánk a bajba jutott cégeket abban, hogy munkavállalóikat bérét a megváltozott helyzetben is fizetni tudják.
Ez a megoldás nem is kerülne olyan sokba, mint a hipa elvétele. A BKIK egy modellszámítása szerint, ha a főváros és a kormány 25-25 milliárd forinttal létrehozna egy fővárosi bártámogatási alapot, az óriási segítség volna a nehéz helyzetbe került cégeknek.
Egy megjegyzés kívánkozik ide. A BKIK javaslata azért is megfontolandó, mert a célzottan azokhoz jutna el a segítség, akik azt valóban igénylik. A hipa befizetésének felfüggesztése esetén a dolgok jelenlegi állása szerint nem tennének különbséget a támogatás szoruló és a támogatásra nem szoruló cégek között, mert egyetemlegesen mindenkit mentesítenének az önkormányzatoknak fizetendő adó lerovása elől.
Miközben egészen világos, hogy a gazdasági élet kifejezetten sok szereplőjét vagy egyáltalán nem érinti a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatása, vagy éppenséggel még növekszik is termelése, árbevétele és nyeresége. Meglehetősen észszerűtlen lépés volna azoknak a cégeknek az adófizetését mérsékelni, amelyek erre egyáltalán nem szorulnak rá. Ezzel egyidejűleg elvenni a pénzt azoktól az önkormányzatoktól, amelyek pénzügyi éhkoppom vannak most is.
A G7 cikke ennek kapcsán utal arra, hogy a baj nem jár egyedül, mert a Parragh-féle javaslat akkor született meg, amikor az állam már elvette a helyhatóságoktól a gépjárműadót, ingyenessé tette a városokban a parkolást. Többször leírtunk, hogy ez Szeged esetében 500 millió forint mínuszt jelent a gépjárműadó miatt, a parkolásból származó bevételek havi szinten 80–100 millió forint között mozognak.
A jelenlegi számítások szerint az MKIK elnökének javaslata 500 milliárd forinttal rövidítené meg a hazai önkormányzatokat.
A szegedi számok – tényszámok és modellszámításokon alapulók – alapján tudható, hogy 2019-ben 11 milliárd 920 millió forint volt a hipából származó bevétel. A város kasszájából hozzávetőlegesen ennek több mint a felét, 6, 3 milliárd forintot venne ki a Parragh-féle javaslat.
Ezzel kapcsolatban Szécsényi Rózsa, Szeged gazdasági alpolgármestere elmondta, hogy az önkormányzat sok eddig általa ellátott feladatot nem tudna vagy nem az eddig tapasztalt színvonalon elvégezni. Ezek körébe tartozhat a közvilágítás, a közterületek takarítása, az óvodák működtetése. A megváltozott körülmények között pedig álmodni sem lehetne városi fejlesztésekről. Ezekre végképp nem jutna pénz.
Egy gonosz pénzügyi trükk lehetőségét is magában foglalhatja a hipa befizetésének felfüggesztése. Bár az eljárást a G7 nem minősíti, de felhívja rá a figyelmet, hogy a társasági adó (tao) alapját csökkenthetik a vállalkozások, amennyiben hipát fizetnek.
Ha nem fizetnek hipát, növekszik a tao befizetési kötelezettség. Ez számszerűsítve azt jelenti, hogy az állam ezen a címen 70 milliárd forintos többletbevételre is számíthatna. És közben az önkormányzatok pénzügyi kivéreztetésének feladatát is elvégezhetnék. Rosszindulatú értelmezésnek tűnik, de az ezzel kapcsolatos tervekből nehéz mást kiolvasni, mint ezt a szándékot. Vagyis ebben az esetben nem rossz az, aki rosszra gondol.
És itt térünk vissza, miért nem járnának jól a vállalkozások a hipa két évre történő felfüggesztésével.
A kis- és középvállalkozások (kkv) fizetik be évről-évre a hipa közel 60 százalékát, és egyben ez a szektor kapja a legtöbb megrendelést az önkormányzatoktól. Könnyen belátható, hogy a pénzügyileg teljes „kicsontozott” helyhatóságok a jövőben nem tudnának munkát, megrendelést adni a kkv-nek. Egyszerűen, mert nem lenne pénzük rá.
E miatt tömegesen dőlnének be a 250 főt és annál kevesebbet foglalkoztató hazai cégek, amelyek gazdasági, pénzügyi és munkanélküliségi következményei szinte beláthatatlanok volnának.
A magunk értelmezésében többszörösen a tűzzel játszik a kormányzat, amikor a helyi iparűzési adó elvételének lehetőségét feszegeti. Működésképtelenné tenné a hazai önkormányzatok többségét. Romlanak a településeken az életminőség, fejlettségükben megrekednének a községek és a városok.
Ilyen cél nem lebeghet senkinek a szeme előtt – reméljük.
Ezt nézze meg!
Botka László: Eddig 8,3 milliárd forint veszteséget okozott Szegednek a koronavírus-járvány és a kormányzati elvonások
Orbán szerint jó ütemben és kellő pontossággal szigorítottak; további pénzeket vonhatnak el az önkormányzatoktól
Meredeket mondott Orbán Viktor az iparűzési adóról
Szinte biztos, hogy elveszik az önkormányzatoktól az iparűzési adót
A kampányban mindig Szeged érdekeit kívánták képviselni, most itt az idő! – Mihálik Edvin nyílt levele Nemesi Pálhoz és B. Nagy Lászlóhoz
Szécsényi Rózsa: Ez hadjárat az önkormányzatok és a választópolgárok ellen
Pofátlansággal vegyes felelőtlenség, amit a kormány művel az önkormányzatokkal Karácsony Gergely szerint
Parragh László kitalálta, hogyan lehet még gyorsabban ellehetetleníteni az önkormányzatokat
Hasba lövi a településeket az Orbán-kormány a járványhelyzetben ellenzéki politikusok szerint
Karácsony Gergely: Életveszélyes a kamara javaslata a magyar emberekre!
Cser-Palkovics András: Kormánypárti képviselők sem támogatják az iparűzési adó felfüggesztését
Szécsényi Rózsa: Elképesztő hozzánemértésről tanúskodik Parragh László javaslata
Cser-Palkovics András újra szembeszáll Parragh László iparkamarai elnökkel
B. P.
* * *
Szeged.hu – Minden, ami Szeged! Tartson velünk a Facebookon is!