Szécsényi Rózsa: Ez hadjárat az önkormányzatok és a választópolgárok ellen


A kormány teljesen elvesztette a kapcsolatát a valósággal. Láthatóan fogalma sincs, mi zajlik az önkormányzatok szintjén. Tavasz óta a legkülönbözőbb pénzügyi intézkedésekkel a büntetik a településeket. Szeged már több mint 8 milliárdos mínusznál tart. Az szinte biztos, hogy nem ez a végső szám.
Mindezt Szécsényi Rózsa, Szeged gazdasági alpolgármestere mondta el, aki ehhez azt is hozzátette: a szegedi költségvetésből eddig hiányzó közel 8,2 milliárd forint felét olyan szükségtelen kormányzati intézkedések teszik ki, mint
- a súlyadó elvétele,
- az ingyenes parkolás,
- a tömegközlekedés támogatásának megszüntetése,
- az óriásplakátok után járó önkormányzati adó lenullázása, valamint
- az iparűzési adó feltöltési idejének eltolása 2021-re.
Az alpolgármester számítása szerint a kormányzati intézkedések nagyobb sebet ütöttek a városi költségvetésen, mint a járvány és annak gazdasági és pénzügyi hatásai.
Szécsényi Rózsa szerint 4,2 milliárd forinttal a központi költségvetés rövidítette meg Szegedet.
Hozzátette: szabályos hadjárat zajlik hónapok óta az önkormányzatok, és egyben a választópolgárok ellen.
Szécsényi Rózsa szerint az a hatalmi filozófia sejlik fel az intézkedések mögött, hogy
azok az önkormányzatok, amelyek „jól viselkednek” azok végül kapnak pénzt, amelyek nem, azokról bebizonyítják, hogy alkalmatlanok feladatuk ellátására.
A felsorolt kormányzati intézkedések egyetlen célja a települések megsarcolása, azoknak semmilyen közük nem volt és nincs a koronavírus-járvány elleni védekezéshez – vélekedett.
Vészjósló, hogy a kormány mindezek után belengette, hogy a helyben működő vállalkozásoknak nem kell a jövőben iparűzési adót fizetniük.
A helyi iparűzési adó (HIPA) a legjelentősebb bevételi forrása a hazai önkormányzatoknak. Tavaly Szegeden ebből az adónemből megközelítőleg 11,4 milliárd forint folyt be a városi kasszába. A helyi fejlesztéseket kizárólag ebből fedezik, így ha ez nem lenne, az könnyen azt jelenthetné, hogy valamennyi városi beruházás leáll, és újakat nem lehetne indítani.
A hiány közel 4 milliárdos fennmaradó része az önkormányzati cégek bevételeinek elmaradásából jön össze.
Ide tartozik a Szegedi Rendezvény- és Médiaközpont és annak valamennyi intézménye, köztük a Belvárosi Mozi. Ezek mellett a színház, a bábszínház, a vadaspark, a Szegedi Sport és Fürdők Kft., a Szegedi Közlekedési Társaság (SZKT), amelyek bevétele kivétel nélkül a töredékére esett vissza a járványügyi korlátozó intézkedések következtében. Ugyanakkor ezeknek a cégeknek a működőképességét ezekben a nagyon kritikus hónapokban is biztosítani kell. Mindez pedig pénzbe kerül.
Nagyon komoly érvágás, hogy korábban úgy tervezték: közel 900 millió forint folyhat be ingatlanok eladásából a városi költségvetésbe, ám vásárlói érdeklődés elapadása miatt megtörténhet, hogy ebből semmi nem valósul meg
– tudtuk meg Szécsényi Rózsától.
Alapvető kérdés, hogy egy ilyen méretű pénzügyi hiányt miként tud kezelni helyben az önkormányzat. Még tavasszal, a veszélyhelyzet kihirdetése után összehívták az önkormányzati cégek vezetőit, és arról tárgyalt velük a városvezetés, hogyan tudnák a költségeiket csökkenteni. Nyilván ez egy ideig járható út, de csak egy ideig – mondta az alpolgármester.
Ha ez a pénzügyi elvonás folytatódik, az önkormányzat már a kötelező feladatait sem fogja tudni a jelenlegi szinten ellátni.
A megszorítások érintették a polgármesteri hivatalt is. A takarékoskodás jegyében leállítottak minden saját forrásból megvalósuló beruházást, ezzel párhuzamosan biztosították az önrészt az uniós forrásból megvalósulókhoz.
Előremenekülés – röviden így foglalta össze az alpolgármester az önkormányzatnak a veszélyhelyzetben hozott gazdasági-pénzügyi csomagját.
Ezzel egyidejűleg szerinte az önkormányzat a tőle telhető segítséget megadta a szegedi vállalkozóknak. A koronavírus-járvány második hullámában mindazoknak az étteremtulajdonosoknak, akik az IKV-től bérlik a helyiséget, 50 százalékkal kevesebbet kell fizetniük. (Tavasszal egyáltalán nem kellett bérleti díjat fizetnie azoknak a vendéglátósoknak, akik az önkormányzattal álltak szerződésben.)
Több mint 300 millió forintot fordított az önkormányzat a védekezésre maszkok, kesztyűk, fertőtlenítőszerek vásárlásával. Ilyen célra semmilyen központi segítség nem érkezett.
Szécsényi Rózsa szerint teljes képtelenség olyasmit állítani, hogy a települések nem járultak hozzá a védekezés költségeihez.
Felháborító, és ez még nagyon visszafogott fogalmazás
– válaszolt a szeged.hu kérdésre a gazdasági alpolgármester annak kapcsán, hogy a legkülönbözőbb, szükségszerűnek aligha nevezhető fejlesztésekre ezekben a hónapokban is csak úgy repkednek a kormányzati milliárdok, miközben a pénzügyi elvonásokkal kapcsolatosan megértést és elfogadást várnak el az önkormányzatoktól.
A kormány teljesen elvesztette a kapcsolatát a valósággal. Láthatóan fogalma sincs, mi zajlik az önkormányzatok szintjén – zárta szavait az alpolgármester.
B. P.
Videónk is van! Nézze meg a Szeged Televízió híradójának riportját is a témában!
* * *
Szeged.hu – Minden, ami Szeged! Tartson velünk a Facebookon is!