Semjén Zsolt éjjel benyújtott törvényjavaslata kisöpörné az önkormányzatok padlását



Újabb értelmet nyert a márciusban kihirdetett veszélyhelyzet és a határozatlan időre kért különleges felhatalmazás: Semjén Zsolt törvényjavaslata szerint ugyanis a módosított törvény hatálya kiterjedne minden olyan nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé nyilvánított új beruházásra vagy bővítésre, amely
- legalább 5 milliárd forint teljes költségigényű,
- a megye területének jelentős részére kiható gazdasági jelentőségű, és
- munkahelyek tömeges elvesztésének elkerülését vagy új munkahelyek létesítését szolgálja.
Ez azt jelenti, hogy amennyiben a törvénymódosítást megszavazzák (márpedig szinte biztos, hogy gyorsan átfolyik a Tisztelt Házon), minden 5 milliárd forint költségigényű beruházást, ami munkahelyet teremt vagy megtart, különleges gazdasági övezetté nyilvánítanak Magyarországon, és a helyi önkormányzatoktól a fideszes vezetésű megyei önkormányzatok veszik át a feladat- és hatásköröket.
De nem csak a kiemelt gazdasági övezetek területét kapnák meg a fideszes megyei önkormányzatok, ami még fontosabb, az adóbevételek is a megyei önkormányzatokhoz folynának be – ahogyan a módosító-javaslat fogalmaz – az „arányos elosztás” érdekében.
itt jegyezzük meg, hogy a törvény nem teljesen egyértelmű abban tekintetben, hogy a korábban nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások mellett vonatkozik az új beruházásokra és bővítésekre vagy csak az újonnan kiemeltnek nyilvánított beruházásokra érvényes.
A tervezet ezen a ponton így szól: „A törvény hatálya annak a beruházásnak a helyszínére és közvetlen környezetére (a továbbiakban együtt: Terület) terjed ki, amely beruházással összefüggő közigazgatási hatósági ügyeket a Kormány rendeletben nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánította, és az új beruházás vagy bővítés legalább 5 milliárd forint teljes költségigényű, a megye területének jelentős részére kiható gazdasági jelentőségű, és munkahelyek tömeges elvesztésének elkerülését, vagy új munkahelyek létesítését szolgálja”.
Eddig csak egy esetben hozott ilyen döntést a kormány, így került a gödi Samsung-gyár területe az ellenzéki vezetésű várostól a fideszes megyei önkormányzathoz egy tollvonással. Itt sem csak a feladat- és hatáskört vonták el, hanem az adóbevételt is, ami Göd esetében a költségvetés harmadát jelenti, jólétből relatív szegénységbe fordítva a település sorsát.
A Gödre akkor alkalmazott rendelet egyébként kimondta: a beruházásnak nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűnek és 100 milliárd forint teljes költségigényűnek kell lennie ahhoz, hogy teljesüljön a különleges gazdasági övezetek kijelölésének feltétele.
Ötmilliárdos cégből viszont sokkal több van Magyarországon, így Semjén törvényjavaslata lényegében az összes olyan önkormányzatot érzékenyen érintené, ahol ilyen cégek adják a helyi adóbevételek nagy részét.
A törvénymódosítás nem csupán az arányos elosztásra hivatkozik, az indoklásban az is olvasható benne, hogy „a szabályozással a cél Magyarország kiemelt gazdasági jelentőséggel bíró térségei gazdasági fejlődésének előmozdítása, a meglévő munkahelyek megőrzése és új munkahelyek létesítése olyan elkülönített területek létrehozásával, amelyek kedvező körülményeket teremtenek a gazdasági tevékenység folytatására”. Valamint azt is szerepel a szövegben, hogy a módosítással „az ilyen tevékenységből származó gazdasági eredmények az eddigiekhez képest nagyobb körben teszik majd lehetővé a térségben élő lakosság életminőségének javítását”.
A javaslat szerint „a megyei önkormányzathoz befolyó adóbevételt ennek érdekében a – megyei gazdasági, foglalkoztatási viszonyok tekintetében megfelelő ismeretekkel rendelkező – megyei önkormányzat a rendelet alapján célzottan tudja felhasználni a megye területén fekvő, különösen a beruházással érintett települések területén megvalósuló fejlesztések és a települések működésének támogatására”.
A lényeg tehát ez: adott esetben ellenzéki települési önkormányzatok helyett az ország minden megyéjében fideszes vezetésű megyei önkormányzatok oszthatnák vissza az 5 milliárdnál nagyobb költségigényű cégek adóforintjait.
Segítség helyett újabb sarc
A koronavírus-járvány miatti kormányzati intézkedések – gépjárműadó elvonása, parkolás ingyenessé tétele – és a gazdasági válság már eddig is milliárdos veszteséget jelentett az önkormányzatoknak. Kedden megjelent számítások szerint Debrecennek 3,65 milliárd, Zalaegerszegnek 1,5-2 milliárd, Szekszárdnak 1 milliárd, Szombathelynek 500 millió, Székesfehérvár 9 milliárd, Miskolc több mint 7 milliárd forint veszteséggel számol. Botka László szegedi polgármester korábban 5 milliárd forint körüli kiesésről beszélt.
Z
* * *
Szeged.hu – Minden, ami Szeged! Tartson velünk a Facebookon is!