Semjén Zsolt öt nap alatt földbe döngölte a magyar kulturális élet összes szereplőjét: 30 év után vége a közalkalmazotti létnek



A 20 ezer munkavállalót érintő törvénymódosítás szövegét kedd éjjel 11 előtt nem sokkal töltötték fel a parlamenti honlapra, benyújtója Semjén Zsolt, előadója pedig Kásler Miklós.
Bevezetőjében az áll, hogy „az Országgyűlés az állami és az önkormányzati közszolgáltatások hatékonyabb ellátása, a közszolgáltatások ellátására foglalkoztatottak jogviszonyainak a közszolgáltatás jellegéhez és tartalmához igazodó differenciálása, továbbá munkájának anyagi elismerése elősegítése, illetőleg a kulturális közszolgáltatások kiszélesítése és azoknak a 21. századi követelményeknek való megfelelése érdekében” alkotja ezt a jogszabályt.
A valóságban azonban ezzel november 1-től megszűnik a kulturális szférában dolgozók 1992 óta létező közalkalmazotti státusza, így kiszolgáltatottabbá válnak a könyvtári, múzeumi, levéltári, közművelődési, továbbá a színházi és nagyzenekari munkavállalók.
A javaslat szerint a munkáltatónak július 1-ig kell tájékoztatnia a közalkalmazottat a jogviszony átalakulásáról, majd július 15-ig új ajánlatot kell tennie.
A munkabér nem lehet alacsonyabb annál, amekkora összegre „közalkalmazott illetményként – ideértve a fizetési osztály és a fizetési fokozat szerint megállapított illetményt, az illetménykiegészítést, az illetménypótlékot és a rendszeres keresetkiegészítést – 2020. október 31-én jogosult lenne”. A szerződést október 31-ig kellene megkötni.
A módosítás szerint június 1-től egyáltalán nem is lehetne új közalkalmazottakat felvenni ezekbe az intézményekbe.
A törvényjavaslat nem vonatkozik a kormány által létrehozott VERITAS Történetkutató Intézetre.

A szakszervezeteket nagypéntek előtti este értesítette törvénymódosítási szándékáról az Emberi Erőforrások Minisztériuma: az ünnep idején négy és fél napot kaptak a véleményezésére.
A szakszervezetek elfogadhatatlannak és a kormány részéről barátságtalan lépésnek minősítették a javaslatot.
Szerintük, a járványhelyzetben eleve vitatható a tervezet időszerűsége, ezért arra kérték Kövér Lászlót, a Parlament elnökét, a járványveszély megszűnéséig ne tárgyalja az Országgyűlés a javaslatot, halassza későbbre a törvény beterjesztését, amelyet előzzön meg a jogszabályban megjelölt felek közötti érdemi egyeztetés.
Kedden az LMP-s Ungár Péter kérte számon a parlamentben az EMMI államtitkárát, hogy miért „egy húsvéti hétvégét adtak arra, hogy a közalkalmazotti státusz szétverésének újabb lépését” észrevételezzék a kulturális szféra szakszervezetei?
Rétvári Bence válaszában viszont beígért a 6 százalékos béremelésről beszélt.
Ezt követően kedden éjjel nyújtotta be hivatalosan is Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a törvénymódosítást, amiben annyi szerepel, hogy az elmúlt közel harminc év alatt bekövetkezett, a munka világát érintő változások indokolják, hogy a kulturális ágazat dolgozóinak közalkalmazotti jogviszonyát munkaviszonnyá alakítsák.
rag
* * *
Szeged.hu – Minden, ami Szeged! Tartson velünk a Facebookon is!