Iain Lindsay: Az új parlament dönt a Brexitről – mindenben



– Nagyon köszönöm a szegedi meghívást, és nagyon köszönöm azt is, hogy az egyetem továbbra is érdeklődik Nagy-Britannia iránt – mondta magyarul a nyelvünket évek óta tanuló budapesti brit nagykövet, akinek vendéglátója Zakar Péter rektor-helyettes volt.
Továbbra is magyarul folytatta a délelőtt Juhász Gyula verset szavaló diplomata, aki elmondta: itteni nagyköveti kinevezése előtt nyolc hónapos magyarországi felkészítésen és nyelvtanfolyamon vett részt. Nagyon sajnálja, hogy budapesti, pécsi és debreceni stúdiumai közé akkor nem iktattak szegedit – zárta mondandója magyar részét Iain Lindsay.
A brit diplomata közel félórás előadása nagy részében a Brexitről és annak várható következményeiről adott részletes tájékoztatást. Többször hangsúlyozta, az EU-val történő megegyezésben a legnagyobb gondot továbbra az ír–északír határ kérdése jelenti.
Megerősítette, hogy továbbra is két forgatókönyv lehetséges hazája kilépésének mikéntjéről. Az egyik a Brüsszellel való megállapodáson alapuló, a másik az általa következetesen „hard Brexitnek” nevezett megállapodás nélküli. Nem tagadta, sok kérdés megválaszolásra vár még a kilépés mikéntjéről.

Időrendi sorrendbe szedte a kilépéssel kapcsolatos legfontosabb történéseket. Ennek kapcsán jelezte, hogy a kilépés időpontjáról, valamint annak halasztásáról szóló döntéseket követően új helyzetet teremtett, hogy hazájában előrehozott választásokat írtak ki. A választások időpontjáig – vagyis 2019. december 12-éig – a brit alsóház nem tárgyal a kilépésről. Ez majd az újonnan megalakuló kormány feladata lesz, ahogyan annak parlamenti elfogadtatása is.
A nagykövet kitért a külföldi munkavállalók, köztük nevesítve is a magyar munkavállalók Nagy-Britanniában történő foglalkoztatásának kérdésére, és ennek kapcsán elmondta, hogy 200 ezer magyar dolgozik ez idő szerint a szigetországban.
Nagy-Britannia EU-ból történő kilépése érinti az ott tanuló diákok ügyét is – ismerte el a nagykövet. Iain Lindsay elmondta, jelenleg 500 ezer külföldi diák tanul az Egyesült Királyságban – e tekintetben csak az Egyesült Államok előzi meg hazáját.
Tájékozott szegedi ügyekben a nagykövet, aki név szerint említette a lézerközpontot, a Science Parkot, az Okos Város-programot, valamint a hazája és az SZTE közötti együttműködést. Jelezte, a brit cégek jelentős befektetőként jelen vannak Magyarországon, ezek sorában említette a Shellt, a Vodafone-t és a Szegeden nemrégiben megtelepedő, és közel 600 munkavállalót foglalkoztató British Petrolt. A két ország közötti gazdasági kapcsolatok kifejezetten szorosak.
A brit turisták egyik legkedveltebb utazási célpontja Magyarország és ezen belül Budapest, amihez örömmel tette hozzá a nagykövet, hogy nagyon sok magyar turista kereste fel az elmúlt tíz-tizenöt évben Nagy-Britanniát.
* * *
Szeged.hu – Minden, ami Szeged! Tartson velünk a Facebookon is!