Fejet hajtottak a háborús áldozatok emléke előtt

Az első világégés alig több mint 100 éve ért véget, de a mai napig is meghatározzák az életünket az első és második világháború eseményei
– mondta ünnepi beszédében Vitéz Gimesi István Miklós, aki a Történelmi Vitézrend Csongrád Megyei Székkapitánya. Történelmi visszatekintésében emlékeztetett arra, hogy már a középkorban is fontos katonai központ volt Szeged, később pedig határváros lett, amikor a törököt kiűzték a Tisza szegedi oldaláról.
A honvédelem fontos szerepet játszott a térség lakóinak életében akkor is, amikor az első világháború kezdetén több gyalogsági és huszárezred indult el a frontra. A szegedi katonák harcoltak Galíciában, majd a háború második szakaszában az olasz fronton is. Az ott elesettek emlékére állították azt az emlékművet, ami körül huszonkét betontáblából álló két emlékfalra írták a hősi halált halt szegedi katonák neveit.
A történelmi Magyarország területéről bevonult katonák közül minden ötödik elesett, és ez a veszteségarány jellemző volt a szegedi egységekre is.
A második világháborúban a polgári áldozatokkal mintegy 5200-an vesztették életüket a város polgárai közül. Rájuk a Popovics Lőrinc szegedi szobrász által készített alkotás emlékeztet nem messze az első világháborús kereszttől.
Az áldozatok emlékére több egyházi, katonai, civil és városi szervezet helyezett el koszorút a két emlékműnél. Idén először a Csillag börtönben elhunyt hadifoglyok kopjafájánál is elhelyeztek egy koszorút. Az önkormányzat nevében Kerek Attila, művészeti főtanácsos és Kovács Tamás önkormányzati képviselő hajtottak fejet az áldozatok emléke előtt.
A megemlékezésen készült további képeink a fenti fotóra kattintva láthatók.
* * *
Szeged.hu – Minden, ami Szeged! Tartson velünk a Facebookon is!