Egyre nagyobb a belvíztenger Szeged környékén, de a rakpart közben újra „kinyit”



Nincs ebben semmi meglepő, hiszen érthető, hogy ide folyik le minden víz, ám nem árt akkor sem rögzíteni: Békés és Csongrád megyében vannak a legnagyobb belvízi elöntések hazánkban, az ATIVIZIG területén 23 ezer 950 hektár, amelyből 10 ezer 950 hektár a vetés-szántó terület. Az igazgatóság működési területén a legnagyobb vízborítottság Csongrád megyében van, amelynek nagysága 17 ezer 500 hektár. Ennek egy részét nézte meg fentről, drónnal az AxeflyVision, íme:
Szeged körül az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság területén mindkét védelmi szakaszon készültség van:
- a Torontáli szakaszon első fokú,
- az Algyő–Tápé–Gyála–Körös-éri szakaszon másodfokú
a belvízvédelmi készültség.
Mit jelent ez?
Például azt, hogy a szivattyútelepek éjjel-nappal dolgoznak, és emelik át a földekről a csatornákba a vizet.

A Tiszán közben március 24-én 9 óra óta megkezdték a duzzasztást a Kiskörei Vízlépcsőnél: azaz apadni fog a folyó, olyannyira, hogy visszakaphatjuk a Huszár Mátyás rakpartot is. Ezzel kapcsolatban is érdeklődtünk az ATIVIZIG-nél, az alábbiakat tudtuk meg:
A Maros apadása miatt az Alsó-Tisza áradása Szegednél szombaton megállt, kora délután 571 centiméterrel tetőzött. Ma reggel, március 26-án Szegednél 568 centiméteres vízállást mértek (az első fokú készültség 650 centinél „kezdődik), 560 centiméter alatti vízállás – így a Huszár Mátyás rakpart forgalom előtt történő megnyitásának lehetősége – a hét közepétől várható.
A kiskörei duzzasztás megkezdése csak a későbbiekben fejthet ki mérsékeltebb hatást az alsó-tiszai vízszintekre.
* * *
Szeged.hu – Minden, ami Szeged! Tartson velünk a Facebookon is!