
Hiába küldte vissza megfontolásra az államfő az egyszer már elfogadott jogszabályt.
RészletekAz első világháborút lezáró békekötés felülvizsgálatának igénye határozta meg a Horthy-korszak egészének külpolitikáját. Ebben valamennyi, a korral foglalkozó történész egyetért. Az ország külpolitikájának determináltsága érhető, még akkor is, ha ennek a politikának a jellege és módja erősen vitatható.
RészletekVan egy olyan emlékhely Szegeden, amely az első világháborút lezáró békeszerződésre emlékezteti a járókelőket. A mai egyetemisták már inkább úgy ismerik: az uv-kapu.
RészletekAz első világégést követően Szeged ideiglenesen két részre szakadt. Régi félelmek éledtek fel, hiszen az újszegedi rész a törökök elleni harcok idején is jóval tovább maradt megszállás alatt, mint a túlpart. Ezúttal azonban a Trianoni békeszerződés aláírása véget vetett a szerb, illetve a francia katonai jelenlétnek.
RészletekGyász, düh és szomorúság mellett, némi naivitáson túl, bizakodó, munkára és összefogásra sarkalló gondolatok jelentek meg a trianoni békediktátum aláírása napján a magyar sajtóban. Szemezgettünk a százéves évforduló alkalmából az országos és a szegedi lapokból.
RészletekAz első világháborút négyévi küzdelem után, 1918 novemberében az Osztrák–Magyar Monarchia részeként a vesztesek oldalán fejeztük be. A történelmi Magyarország 20 milliós lakosságából hadba vonult 3 millió 800 ezer katona közül több mint 660 ezer halt hősi halált, az ország pedig elveszítette területének kétharmadát. Már csak az volt a kérdés, ki írja alá a szégyenteljes békediktátumot Versailles-ban. Hosszas casting után találtak csak jelentkezőket.
RészletekA szinte folyamatos esőszitálás ellenére az eredeti tervek szerint zajlott le csütörtökön délelőtt a Trianon megemlékezés a tápéi Országzászlónál. A városrész önkormányzati képviselője beszédében arra emlékeztetett, hogy a 100 évvel ezelőtt történtek okozta sebeket csak a nemzeti összefogás gyógyíthatja.
RészletekMegkérdeztük a szegedieket arról, milyen gondolataik, érzéseik vannak a száz évvel ezelőtt meghozott, az egész nemzetet tragikusan érintő döntéssel kapcsolatosan.
RészletekNégy szomszédos megye, amelyek területeit a történelem folyamán többször átrajzolták, egymáshoz csatolták, településeiket pedig gyakran átkerültek más közigazgatási területekre. Az alábbiakban röviden összefoglaljuk, miként alakult ki az a megyerendszer, amit ma ismerünk, és mi az előzménye a ma hivatalossá vált Csongrád-Csanád elnevezésnek.
RészletekMagyarországot a XVI. század óta nem érte olyan veszteség, mint a trianoni békeszereződéssel. Mai ésszel szinte elképzelhetetlen az a sokk, amit a döntéssel a magyar társadalom átélt.
RészletekHatalmas törést, gyászt és agóniát okozott a mához 100 éve aláírt trianoni békediktátum Magyarországon, nem volt kivétel ez alól Szeged sem. Ugyanakkor városunk az idő múlásával több területen előrébb lépett az 1920. június 4-e előtti időszakhoz képest. Trianon negatív és pozitív hatásait gyűjtöttük össze.
Részletek