
Sehol a világon, így Magyarországon sincs előre megírt, a folyamatosan változó helyzethez alkalmazható szabályrendszer. Ha nem is lehet írni ilyet, jó gyakorlatokat lehet gyűjteni.
RészletekVilágos a képlet: aki nem ért egyet a kormány valamelyik intézkedésével, az kizárólag ellenzéki lehet.
RészletekA jobbítás szándékával gyűjtötte össze a Magyar Orvosi Kamara (MOK) azokat az észrevételeit és javaslatait, amikkel szerintük javítani lehetne a betegellátáson a tomboló koronavírus-járvány idején. Ezzel Pintér Sándort keresték meg.
RészletekA Magyar Orvosi Kamara megyei elnöke szerint úgy látja, a jelenlegi helyzetben két és fél millió beoltott kevés, a most fertőző angol variáns ugyanis túl gyorsan terjed.
RészletekMiután az elmúlt napokban Magyarországon voltak a világon a legrosszabbak a koronavírusos betegek halálozási mutatói, a MOK nyilatkozatban javasolt újabb intézkedéseket. Ezeket az Emberi Erőforrások Minisztériumában nyilvánvalóan nem vették komolyan.
RészletekA számokat nézve lényegében ott tartunk, mint egy éve ilyenkor Lombardia. De annyira azért mégsem rossz a helyzet, ez viszont nem a kormányzat helytállásának vagy helyzetfelismerő képességének köszönhető. A következő hetek brutálisak lesznek.
RészletekA népességarányos halálozási mutatókban napok óta elsők vagyunk a világon.
RészletekKeményen visszaszólt a kamara az őket ért kormányzati vádakra. A sajtót is figyelmeztették. És egy kicsit az ellenzékre is rápirítottak.
RészletekA Facebookon panaszkodott Dr. Szijjártó László, a Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron megyei területi szervezetének elnöke, mert szerinte a háziorvosokon csapódik le minden probléma, ami az oltás körül kialakult. Véleményével nincs egyedül.
RészletekA Magyar Orvosi Kamara elnöksége a hippokratészi esküvel ellentétesnek tart minden olyan megnyilvánulást, amely oltásellenes, illetve alábecsüli a járvány veszélyességét és az egyéni védekezés jelentőségét.
RészletekAkadozhat az egészségügyi ellátás, de egyelőre tippelni sem lehet, hogy mennyi orvos és egészségügyi szakdolgozó munkaviszonya szűnhet meg március 2-ától. Az egész régió ellátása forog kockán ezekben az órákban. Szegeden az ügy összesen mintegy 500 dolgozót érint, közülük lesz, aki aláír, lesz, aki nem. Aki aláír, egy záradék szerint május 31-ig marad, utána felmondhat, ha nem lesz változás.
RészletekA testület kiemelte: az elmúlt egy évben mindenki megtapasztalta, hogy a koronavírus-járvány miként forgatta fel az addig megszokott életet. „Egy év után eljutottunk odáig, hogy a kezünkben van a megoldás: a vakcina” - szögezték le.
RészletekA magyar egészségügy egyik legnagyobb gondját, az orvoshiányt hozta felszínre az új szolgálati jogviszonyról szóló vita. Mellette lehet, hogy csak az ügyetlenség, de lehet, hogy nagyfokú szándékosság vezetett oda, hogy csupán néhány nap áll(t) az orvosok rendelkezésére, hogy elfogadják vagy elutasítsák most nekik kínált szerződést.
RészletekDebrecenhez és Nyíregyházához hasonlóan Szegeden is több klinikai részleg dolgozói kérik, hogy ne a legkisebb ügyeleti díjakat és bérpótlékokat adja a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ. A dolgozók a legtöbb esetben csak azt kérik, ami korábban is járt nekik.
RészletekA vidéki orvosi egyetemek, köztük a Szegedi Tudományegyetem tervezett alapítványi átalakításával kapcsolatban egyre több a megválaszolatlan kérdés. Az intézményvezetők és a kormány is hallgat a részletekről, ezt most a Magyar Orvosi Kamara (MOK) is megelégelte, ezért levelet írtak Gulyás Gergelynek.
RészletekSokféle elképzelése van Kanka Andornak, a megyei orvoskamara elnökének arról, hogyan lehetne küzdeni a paraszolvencia intézménye ellen, de az a furcsa, kommandós elképzelés, ami a minap látott napvilágot a kormány ötleteként, nincs ezek között.
RészletekNincs mindig összhangban a szolgálati jogviszonyról szóló törvény és annak végrehajtási rendelete, mert egy sor fontos részeltet még mindig nem szabályoznak benne – állítja a elemzés után a Magyar Orvosi Kamara.
RészletekLegalább részben visszavonulót fújt a kormány, elsősorban a vezényelhetőség szabályait enyhítik. Igaz, csak békeidőben.
RészletekAz egyik magyar egyetemi klinika szülészetén a kórlapokon C betűvel jelölik meg azokat a betegeket, akiknek nincs választott orvosuk, azaz nem fizettek magánúton az ellátásért – írja szerdai cikkében a telex.
Részletek„Egy ágy nem lesz intenzív terápiás ágy attól, hogy betoljuk egy Intenzív osztály feliratú ajtó mögé” – írják összefoglalójukban. Úgy néz ki, elege lehet az egészségügy helyzete körül tapasztalt kormányzati valósághajlításból a Magyar Orvosi Kamarának.
RészletekMinisztériumi szinten tárgyalást ígérnek, de a Magyar Orvosi Kamarának küldött levélben már szó sincs konkrét tárgyalásról, csak időhúzásról a kétéves átvezénylés és a másodállások kapcsán.
RészletekKizárólag becslések állnak rendelkezésre, mennyi hálapénzt fizet egy évben a lakosság Magyarországon. Egyes felmérések szerint 37, mások szerint 70 milliárd forintot költöttünk ilyen célra 2018-ban.
RészletekÉger István, a Magyar Orvosi Kamara korábbi elnöke, interjúban számolt be a koronavírus járvánnyal kapcsolatos tapasztalatairól és az egészségügy állapotáról. Szerintem a helyzet már most apokaliptikus.
RészletekMiközben a kormány továbbra is büszke a koronavírus elleni védekezésre, és továbbra is beleszámítják az első hullám adatait a második hullám elleni védekezés stratégiájának megalkotásakor, az orvosok lassan leporolják az etikai kódexet, ami eligazít, ki maradjon majd életben és ki számít menthetetlennek.
RészletekMiközben Magyarországon 200 egyetemi hallgatót vesznek fel koronavírus-tesztelésre, addig 200 egészségügyi dolgozót küld a kormány Szlovákiába.
RészletekKincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara elnöke aláírásával ellátott, kemény hangvételű levelet Pintér Sándornak címezték.
RészletekA Magyar Orvosi Kamara közzétette az új egészségügyi törvény vitás pontjai miatt kiküldött kérdőív eredményét. Úgy tűnik, nem volt jó ötlet a koronavírus-járvány kellős közepén megpróbálni ellehetetleníteni az orvosokat.
RészletekAz új egészségügyi törvény elfogadása után még tárgyal a Magyar Orvosi Kamara és a kormány, ezt mindkét fél elismerte. Azért kell tárgyalni, mert a törvény finoman szólva is hiányos, egy sor nagyon fontos szabályról majd a végrehajtási rendelet dönt.
RészletekA Magyar Orvosi Kamara vasárnap közleményben tudatta, vizsgálatot indít a Szegedi Tudományegyetem kirúgott docense ügyében.
RészletekLénárd Rita, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke elmondta, átadták az új egészségügyi törvény számukra elfogadhatatlan pontjainak listáját a kormánynak, most pedig reménykednek.
RészletekA Magyar Orvosi Kamara október 13-án egyeztetett Pintér Sándor belügyminiszterrel, aki további egyeztetéseket ígért. Az egészségügyi törvényt aláírták, de a végrehajtási rendeletben még sok mindent lehet és kellene pontosítani.
RészletekA parlament tegnap ellenzéki ellenszavazat nélkül fogadta el az orvosok béremeléséről szóló törvényt. Bár valóban jelentősen növekedni fognak a fizetések az egészségügyben, az új szabályok egy része a teljes rendszer működését veszélyezteti.
RészletekSzerintük a bérrendezés egyoldalú formában és ütemezésben valósul meg, ami a szakdolgozók körében komoly megélhetési problémákat, pálya- és országelhagyást okozhat.
RészletekHamar belátta mindenki, a Magyar Orvosi Kamara megkérdezése csak jól nézett ki, valójában keveset számított.
RészletekHétfőn délben kapott egy levelet a Magyar Orvosi Kamara: lesz szíves fél ötig válaszolni az EMMI-nek az orvosfizetéseket is magába foglaló törvény módosításáról. A tervezetben egy kicsit „másfajta” fizetésemelés olvasható.
RészletekEgy vírus, a vírus miatti várható tragédiák, és a félelem az esetleges politikai következményektől kellettek ahhoz, hogy a Fidesz-kormány rászánja magát egy olyan béremelésre, amit már évekkel ezelőtt meg kellett volna tennie. A késlekedés miatt a nehéz gazdasági körülmények között kénytelenek bért emelni, de megnéztük, mennyit érnek valójában a bejelentett bruttó összegek.
RészletekAz MSZP EP-képviselője, az Európai Parlament közegészségügyi szakbizottságának tagja pártja nevében reagált Orbán Viktor orvosi béremelésről szóló szombati bejelentésére.
RészletekElőremutató Orbán Viktor bejelentése az egészségügy rendbetétele szempontjából, de a folyamat évekig fog tartani a Szeged.hu-nak nyilatkozó orvos szerint.
RészletekAz érdekképviselet elnöke úgy látja, ezzel megállítható az orvosok elvándorlása és felszámolható lesz a hálapénz. Bruttó összegekről van szó.
RészletekA hálapénzt intézményét pedig megszüntetik.
RészletekKincses Gyula, a kamara elnöke beszélt erről.
RészletekA magyar egészségügy átalakításának egyik kulcsa a hálapénz teljes kivezetése a rendszerből. Erről, és mellette arról is beszélt Lénárd Rita, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) alelnöke, hogy ez a paraszolvencia legnagyobb kedvezményezettjeivel, az orvosbárókkal hogyan fogadtatható el.
RészletekLegalábbis ezt állítja Kanka Andor, a Csongrád-Csanád Megyei Orvosi Kamara elnöke, aki szerint, fontos hogy a kormány komolyan elkezdett foglalkozni az egészségügy rendbetételével, bár a Nemzeti Konzultáció színvonalát idéző, önmagukat igazoló felvetések is szerepelnek az egészségügyben dolgozóknak kiküldött kérdőívben.
RészletekA leendő orvosok több mint fele külföldön szeretne munkát vállalni, mert a jelenlegi bérezés mellett legtöbben idehaza nem vállalnának munkát. Egy jelentős béremelés alapvetően átrajzolna a medikusok és a medikák jövőképét – derül ki egy frissen publikált kutatásból.
RészletekA Szegedi Tudományegyetem rektora élő televízióadásban relativizálta azt is, egyáltalán elutazott-e bárhova.
RészletekPénteken megkezdte a Magyar Orvosi Kamara (MOK) az önként vállalt többletmunka és külső ügyeleti vállalások felmondásáról szóló nyilatkozatok ügyvédi letétbe helyezését. A MOK arra kéri tagjait, hogy mondjanak nemet a kötelező munkaóráikon túl többletmunkára. Ezzel élesben fordult a bérharc a kamara és a kormány között. Mindez nem kizárólag bérharc.
RészletekAzt valószínűsítik, hogy a vírust nem utazása során kapta meg. Az is benne van a nem jogerős határozatban, hogy egy faluval és egy országgal arrébb üdült.
RészletekKözös indítványokban kezdeményezték a 2021-es költségvetés tervezetének módosítását ellenzéki képviselők, akik abban bíznak, hogy jövőre akár saját alternatív költségvetést is beterjeszthetnek.
RészletekNem látni a jövő évi állami költségvetés tervezetében a megemelt orvosi bérek fedezetét, így egyre inkább eldőlni látszik, hogy január elsejével nem rendezik az egészségügy egyik legfeszítőbb gondját. Erről kérdeztük Kanka Andort, a Magyar Orvosi Kamara Csongrád-Csanád megyei elnökét, valamint arról, milyen eszközeik vannak, hogy bérköveteléseiknek érvényt szerezzenek. Szóba került a hálapénz, az orvosi túlmunka, az orvosok munkavállalásának korlátozása, ami sajátos fegyver a kormány kezében, hogy megregulázza az egész ágazatot.
RészletekSemmi nem utal arra, hogy jövő év elejétől emelkedhetne a hazai orvosok bére. Ez derül ki a 2021-es költségvetés tervezetéből, amit nemrég mutatott be Varga Mihály pénzügyminiszter. Mindez erős ellenlépéseket válthat ki az orvostársadalomból.
RészletekAz egészségügyi dolgozók 500 ezer forintos juttatását a gyógyszerészek nem kapják meg, ezért nagy a felháborodás körükben. Szombaton a Magyar Orvosi Kamara a Facebook oldalán tette közzé, kinek is járna még ez a pénz.
RészletekLevélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, a Magyar Orvosi Kamara elnöke Kincses Gyula, egy élhető, mindenki számára hozzáférhető és a fiatal szakemberek itthon maradását biztosító egészségügyi rendszer megalakítása érdekében.
RészletekKincses Gyula a Magyar Orvosi Kamara elnöke az ATV-nek azt nyilatkozta, hogy a Pintér Sándor belügyminiszterrel folytatott egyeztetéseken egyelőre nem merült fel a háziorvosi rendszer államosítása.
RészletekJanuárban sikerült meggyőzniük az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezetét, és így a Magyar Orvosi Kamara által kidolgozott bértáblát viszik a kormány elé. Ez a tárgyalási alap. Kanka Andor, a kamara Csongrád megyei elnöke azt is elmondta, mennyibe kerülne az államnak a béremelés.
RészletekA Momentum szegedi elnöke, Zöld Város Programért felelős tanácsnok Facebook-oldalán kéri, mutassa meg a rektor, mit válaszolt az orvoskamarai etikai bizottságnak!
RészletekEz is csak Magyarországon lehetséges: Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora nem csinál semmit, és csak ezzel megúszhat egy eljárást, mert olyanok a szabályai az orvoskamarai etikai bizottságnak, amilyenek.
RészletekNemzetközi példák alapján is igazolható, hogy a bejelentett, a járványüggyel összefüggő lazítások helyénvalóak – foglalta össze véleményét a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Csongrád megyei elnöke azt követően, hogy miniszterelnök szerda este bejelentette a május 4-e után életbe lépő változásokat. Kanka Andor hozzátette: sok minden nem tűnik észszerűnek abban, ahogyan átalakították a hazai kórházakat.
RészletekEtikai útmutatóval készül a Magyar Orvosi Kamara (MOK) arra az esetre, ha a koronavírus-járvány miatt a megbetegedések száma olyan mértékben emelkedne, hogy azzal az ellátórendszer képtelen lenne megbirkózni.
RészletekJavaslatcsomagot küldött a Magyar Orvosi Kamara (MOK) a koronavírus-járvány további kezelésével kapcsolatosan a Magyar Orvosi Kamara az Operatív Törzsnek, amelyet aláírásával dr. Kincses Gyula, a MOK elnöke jegyez. A javaslatcsomagot változatlan formában adjuk közre.
RészletekVeszélyesnek és hosszú távon problémásnak ítéli meg a kórházak 60 százalékos felszabadítását a Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Csongrád megyei elnöke. A szegedi klinika egyelőre nem árulta el, hogy nekik mennyi ágyat sikerült eddig kiüríteni.
RészletekSzünetelő kezelések, elmaradó műtétek, átköltöztetett osztályok, napról-napra változó helyzet – ezt tapasztalják a betegek az egészségügyben. Miközben mindenki igyekszik tájékozódni, kevés az információ. A miértekről kérdeztük dr. Kanka Andort, a Magyar Orvosi Kamara Csongrád megyei elnökét.
RészletekHogyan reagált a magyar társadalom és a kormány a járványügyi vészhelyzetre? Milyennek ítélhető meg a kormány kommunikációja ebben a rendkívüli helyzetben? Joggal érezzük-e úgy, hogy titkolózás folyik, hogy az Orbán-kormány nem vállalja fel a nyílt párbeszédet az országgal? Mindezt hogyan élik meg az orvosok és az egészségügyi szakdolgozók? Mindezekről dr. Kanka Andorral, a Magyar Orvosi Kamara Csongrád megyei elnökével beszélgettünk szombaton.
RészletekVédőfelszerelés nélkül kezeltek egy fővárosi kórházban két napig egy olyan beteget, akiről később kiderült, hogy koronavírussal fertőzött. Húsz egészségügyi dolgozó került ezért karanténba az Uzsoki Utcai Kórházban.
RészletekTizenegy pontban foglalta össze az orvoskamara, mi mindent kellene még tenni a járvány megállításához Magyarországon.
RészletekHatározottan kritizálta a miniszterelnök péntek esti videós üzenetét a Magyar Orvosi Kamara Csongrád megyei elnöke. Szerinte a jelenlegi tesztelési protokoll alapján végzett vizsgálatok nem voltak elégségesek a járvány megállításához. De ez a hazai járványkezelési bajoknak csak az egyik része.
RészletekEddig kétszer tárgyalt a kormánnyal a Magyar Orvosi Kamara – ahogyan ők fogalmaznak – a bérrendezésről. Álmos Péter, a Magyar Orvosi Kamara szegedi alelnöke a Szeged Televízióban azt mondta: a bérkövetelésük figyelembe veszi a magyar gazdaság teljesítőképességét.
RészletekHétfőn a honlapjukon közölték, hogy javaslatuk szerint mennyit kellene keresniük az orvosoknak Magyarországon. Tizennyolc fizetési szintet állapítottak meg.
RészletekA szocialista EP-képviselő pénteken délután a Magyar Orvosi Kamara új vezetésével egyeztetett arról, miként lehetne elérni, hogy létrejöhessen egy olyan európai minimumszolgáltatás, amit az unió minden tagállamában meg kell kapnia az állampolgároknak.
RészletekElegük lett Éger Istvánból a Magyar Orvosi Kamara tagjainak, határozottabb és eredményesebb érdekképviseletet akarnak maguknak, ezért elküldték a tizenhat éve regnáló elnököt. Kincses Gyulát választották a helyére.
RészletekPiros lapot mutattak és kifütyülték Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkárt az orvosok a Magyar Orvosi Kamara „Elhalt ígéretek nyomában” címmel meghirdetett gyűlésén.
RészletekElégedetlen a Magyar Orvosi Kamara (MOK) teljesítményével a kamara tagságán belül szerveződött Újratervezés Csoport. Ezért a vasárnap rendkívüli orvos nagygyűlés előtt – nevükhöz méltóan – újrafogalmaztak néhány követelést.
RészletekTöbbek között bérrendezést, a minőségi szakorvosképzést, a kiszámíthatóságot és a tervezhető jövőképet kéri számon a kormányon az orvosokat tömörítő szervezet.
RészletekKötelező az orvosi kamarai tagság, amely komoly erő – lehetne. Sokan érzik úgy, a tagdíjért valójában nem kapnak cserébe semmit. Ezen is szeretnének változtatni.
RészletekMindössze tíz napjuk lett volna a sürgősségi osztályokat is működtető kórházaknak arra, hogy ahol még nincs, ott bevezessék a triázs-rendszert, amely mellett még akut alapellátási egységet is létre kellene hozni.
Részletek