Újra zsarolni próbálják Szeged önkormányzatát: ezúttal a Cserepes sorról jöttek egyenlevelek ingatlancserékről és egy egészen megdöbbentő ajánlat, de a legdurvább mégis az, hogy Chovanecz Kata segíti a levélírókat

Szeged közgyűlésén többször is szóba került a Cserepes sor, ezzel együtt Szeged deszegregációs programja. Tizenkét évvel ezelőtt konszenzusos döntést hozott a város akkor közgyűlése: megállapodtak abban, hogy a Cserepes sori áldatlan állapotokat, a méltatlan körülményeket a város felszámolja, az ott lakókat jobb körülmények között helyezik el a városban. A programról, az ennek szerves részét jelentő Móra Ferenc Általános Iskola bezárásáról külön tanulmányt is készített Szűcs Norbert és Kelemen Valéria, ami a 2013-as Mentorkönyvben A szegedi deszegregációs intézkedés: egy gettóiskola megszüntetése címmel jelent meg. Folyamatosan haladt a program egészen az utóbbi időkig, Chovanecz Kata fideszes önkormányzati képviselő megjelenéséig.
Szilágyi Jánoshoz, Szeged önkormányzatát képviselő ügyvédhez ugyanis szeptember 5-én érkezett négy teljesen egyforma levél, és egy ötödik is, egészen konkrét ajánlattal. Mivel a közgyűlésen elhangzott Botka László polgármester és Chovanecz Kata részéről is, hogy a levelek nyilvánosságot kapnak, így azokat megjelentetjük, valamennyi levél nagyítható is, meg tudják nézni nagyobb méretben is mindet. Információink szerint a leveleket Chovanecz Kata juttatta el Szilágyi János ügyvédhez, bár ő ezt a közgyűlés nyilvánossága előtt visszautasította, kikérte magának azt, amikor ezt Botka László polgármester is megemlítette.

A négy egyforma levélben csak a nevek és a címek másak – a lenti leveleken mindenhol kitakartuk a neveket, a címeket, az aláírásokat –, mindegyik arról szól, hogy Alsóvároson vagy Móravároson szeretnének telkes családi házba költözni azért, hogy Cserepes sori magánházaikból kiköltözzenek. Az ötödik levelet szó szerint, betűhíven is idézzük:
„Tisztelt Ugyvéd úr,
X. Y. [férfinév] Cserepes sor Z számú ingatlan tulajdonosa az ingatlanom értékét 75.000000 millio Ft.
Az ingatlanom Szeged legértékessebb teruletén van.
Tisztelettel
Aláírás [férfinév]”
Ha lentebb megnézik a leveleket két dolgot észrevehetnek:
- anélkül, hogy írásszakértő lennék ki merem jelenteni, hogy ezt a külön is idézett levelet egy valószínűleg bal kezes nő írta, nincs az a férfi, aki g vagy j betűt így kunkorít, és ennyire egymásba szövi a betűket. Egyébként az biztos, hogy Chovanecz Kata bal kézzel ír.
- Az egyenlevelekről is nagy valószínűséggel ki lehet jelenteni, hogy nem azok írták, akik aláírták, ennyit nem változik az íráskép folyóírás és aláírás között, sokszor teljesen máshogy dőlnek a betűk, máshogy kapcsolják egymáshoz azokat; a két levelet valószínűleg két nő írta.
Az aláírók készen kaphatták ezeket a leveleket, csak a megfelelő helyen alá kellett írniuk. És valószínűleg a postázással sem kellett törődniük, abban is segítettek nekik.
Az egyenlevelek mindegyikében az olvasható, hogy alsóvárosi vagy móravárosi telkes magánházat akarnak cserébe azokért az ingatlanokért, amikben most a Cserepes soron laknak. Gyakorlatilag szóról szóra ugyanaz, ugyanúgy van leírva mind a négy levélben.
Hasonló helyzetbe kétszer is került már a Szeged:
- a Mars téri piac újjáépítése idején és
- az Etelka sori garázsokkal is.
Szeged ezúttal is mindent megtett: a program elindítása óta, az volt a legfontosabb szempont, hogy a Cserepes sorról sokkal jobb körülmények közé kerüljenek az ott méltatlan körülmények között élők – a korábban elköltözöttek esetében ez mindig is így történt.
Most viszont azok, akik még ott élnek a Cserepes soron úgy, ahogy, nem együttműködni akarnak az önkormányzattal, hanem pénzt akarnak keresni. És ebben a pénzkeresésben egy közgyűlési képviselő segíti őket. Chovanecz Kata valójában nem segíteni akar az ott élőkön, hanem rajtuk keresztül jól járni.
Nyitóképünkön azok a magánházak láthatók, ahonnan alsóvárosi és móravárosi telkes házakba akarnak költözni az ott élők, illetve itt van az az ingatlan is, amiért 75 millió forintot kér a tulajdonosa.




