Téli estét tartanak a Szegedi Csillagvizsgálóban: nézze meg a ZTF-et!

Barna Barnabás, a Szegedi Tudományegyetem adjunktusa elmondta, az égen megfigyelhető lesz egy frissen érkező fényes üstökös, az úgynevezett ZTF üstökös, ami megfelelő látási viszonyok mellett távcsővel már a mostani hétvégétől látható lesz, de leginkább két hét múlva, február elején mutatja magát, amikor már a fák felett is megfigyelhető lesz. Emellett a jövő héten szemtanúi lehetünk egy látványos bolygósorakozónak: a Merkúr – és persze a Föld – kivételével a Naprendszer össze bolygója egy vonalban sorakozik majd fel. A téli est programban belül mindkét égi jelenség megfigyelhető lesz azzal az 50 centiméteres teleszkóppal, amit tavaly – a viharkárok helyreállítását követően – a Bajai Obszervatórium adományozott a Szegedi Csillagvizsgálónak.
Az est terv szerint így alakul
- 19:00 – Kapunyitás
- 19:15 – Téli Csillagok
Könnyed ismeretterjesztés Barna Barnabás csillagász előadásában, a téli csillagképekről, a hozzá kapcsolódó legendákról és arról, miért érdemes a hidegben is kémlelni az égboltot. - 20:00 – Sarki fények nyomában
Kelemen Tamás asztrofotós előadása az aurora borealis színpompás jelenségének hátteréről, észleléséről és megörökítéséről – nem utolsó sorban saját, izlandi élményei nyomán. - 20:30 – Távcsöves bemutató
Derült időben feltárulnak a téli galaxisok és nebulák világa, a bolygók közül pedig a Jupiter és a Mars lesz megfigyelhető – mindez a város legnagyobb, ötven centiméteres teleszkópján keresztül. Ha pedig csak egy kis szerencsénk lesz az időjárással, akkor az est végén egy üstököst is megpillanthatunk!
Borult égbolt esetén sem maradnak élmény nélkül a látogatók, mivel ebben az esetben a szervezők virtuális csillagképtúrával és távcsöves kereső-játékkal készülnek.
És még teázni is lehet!