Szeged legdrágább utcája egy fasor: a top húszból hét Újszegeden található

A KSH adatai szerint hét év alatt a hazai lakásárindex elérte a 256 százalékot, azonban a drágulás üteme és a forgalom is egyértelműen lelassulni látszik, már 2022 tavaszán is érzékelhető volt az érdeklődés gyenge csökkenése. Bár némelyik már az év első felében is rontotta a feltételeket, akkor az állami támogatások és az év elején kapott plusz jövedelmek még tovább segítették a keresletet, így a lendület csak az új energiaárak nyári bejelentése után fogyott el – írja a Pénzcentrum.
Szakértők úgy látják, most a kivárás jellemző. Az, hogy mikor kap új lendületet a piac, vagy annak legalább egy része, éppen úgy függhet a hitelkamatok alakulásától, mint attól, hogy az első „valódi” tél tapasztalataiból tavaszra milyen következtetéseket szűrnek le az emberek.
Az is mozdíthat a piacon, ha mérséklődnek az árak, illetve a vevők jobban kihasználják a most éppen bővebbé váló alkulehetőségeket és a 2023-ban is elérhető lakástámogatásokat – ez az országos trend, de milyen a helyzet vidéken?
Szegeden 473 ezer és 560 ezer forint között kértek tavaly ősszel egy négyzetméterért
A KSH-nál elérhető, hivatalos tranzakciókból származó NAV-adatok alapján 2022 második negyedévében átlagosan 522 ezer 91 forintot kértek Szegeden egy négyzetméternyi lakóingatlanért. Ugyanakkor az ingatlan típusa szerint komolyabb szórás is megfigyelhető.

A pénzcentrum megkeresésére az Eltinga Ingatlanpiaci Kutatóközpont összeállított egy részletesebb adatsort, amely alapján megállapítható, hogy 2022 második negyedévében a használt tégla lakások négyzetméterenként 560 ezer 302 forintért, míg a panellakások 473 ezer 879 forintos fajlagos áron keltek el Szegeden, a családi házakért pedig 489 ezer 148 forintot kértek a tulajdonosaik négyzetméterenként.
Ez tehát a nagy átlag. Kérdés ugyanakkor, mit mutatnak a részletesebb statisztikák. A KSH nemrég megjelent kiadványából kiderül, hogy melyek voltak 2021-ben Szeged legdrágább utcái, a 2021-es a legfrissebb adat az utcákra vonatkozóan, így Szeged város egészére vonatkozó 2022-es átlagárakkal történő összehasonlítás csak hozzávetőleges lehet.
Ez a húsz legdrágább utca a szegedi ingatlanpiacon:
- Derkovits fasor (703 ezer forint/négyzetméter)
- Zászló utca (686 ezer forint/négyzetméter)
- Teve utca (643 ezer forint/négyzetméter)
- Traktor utca (631 ezer forint/négyzetméter)
- Radnóti utca (602 ezer forint/négyzetméter)
- Széchenyi tér (596 ezer forint/négyzetméter)
- Sík Sándor utca (581 ezer forint/négyzetméter)
- Palánkai utca (571 ezer forint/négyzetméter)
- Arany János utca (568 ezer forint/négyzetméter)
- Hajnal utca (567 ezer forint/négyzetméter)
- Roosevelt tér (560 ezer forint/négyzetméter)
- Gelei József utca (559 ezer forint/négyzetméter)
- Sándor utca (559 ezer forint/négyzetméter)
- Népkert sor (557 ezer forint/négyzetméter)
- Bal fasor (556 ezer forint/négyzetméter)
- Püspök utca (552 ezer forint/négyzetméter)
- Fülemüle utca (551 ezer forint/négyzetméter)
- Marostői utca (551 ezer forint/négyzetméter)
- Malom utca (547 ezer forint/négyzetméter)
- Veres Ács utca (545 ezer forint/négyzetméter)
A listában szereplő utcák közül 7 Újszegeden, 5 a belvárosban található, míg Alsóvároson, Móravárosban és az Északi városrészben 2-2, addig Felsővároson és Makkosházán csak egy-egy utca szerepel a top húszban.