Szeged újabb nagy lépést tett afelé, hogy mielőbb kéménymentes város lehessen

Ünnepélyes projektzárón mutatták be csütörtök délelőtt a Szetáv Vág utcai központjában az elkészült tarjáni hőközpontot.
A szegedi programot a rendezvényen államtitkár, országgyűlési képviselő, alpolgármester és az Európai Bizottság munkatársa is követendő példának állította az európai országok elé.
Juhász Tünde államtitkár szerint a beruházás társadalmi hasznossága megkérdőjelezhetetlen, ez a város pilot-projektje. Szeged ezzel nagy lépést tett afelé, hogy kéménymentes város legyen, de a beruházás hozzájárul az energia-importfüggőség mérsékléséhez is.
Hencsey Mónika, az Európai Bizottság regionális és várospolitikai igazgatóságának munkatársa elmondta, az unió legnagyobb geotermikus távhőrendszere épül Szegeden, amelyet 8 milliárd 600 millió forinttal támogattak.
A szegedi beruházás Európa klímavédelmi célkitűzéséhez, a 2050-es karbonsemlegesség eléréséhez is hozzájárul. Európa lakosságának 25 százaléka olyan területen él, ahol a fűtéshez van elegendő geotermikus energia, ezért is nagy az érdeklődés kontinens szerte a szegedi projekt iránt.
Kovács Tamás gazdasági alpolgármester megjegyezte, hogy a gigaberuházásnak már látszanak a jótékony hatásai, jelentősen javult Szegeden a levegő minősége az elmúlt időben.
– Mivel 30 millió köbméter importgáz helyett a föld energiáját sikerül hasznosítanunk, ezért jelentősen csökkent Szeged függősége az import gáztól.
Kóbor Balázs, a Szegedi Távfűtő Kft. igazgatója a projektzárón a beruházás szakmai részét bemutatva elmondta, a 22 milliárd forintos projekt őszi befejezése után Szegeden kilenc geotermikus rendszer 13 fűtőművet lát el, amelyek a távfűtött szegedi lakások 96 százalékát szolgálják majd ki megújuló energiai segítségével.
A 2018-ban indult beruházás-sorozatnak köszönhetően felére csökken a cég gázfelhasználása és szén-dioxid-kibocsátása is.
Lajkó Csaba, a beruházó és a rendszert működtető Geo Hőterm Kft. üzemeltetési vezetője a most elkészült tarjáni hőkörzetről elmondta: a valamivel több mint 1 milliárd forintból kiépített rendszer 3293 lakást és 27 intézményt lát el hővel és használati melegvízzel a jövőben.
A városrészben évente több mint 2 millió köbméter földgáz spórolnak meg a jövőben, a megújuló energia hasznosításával több mint 4 ezer tonna szén-dioxiddal kevesebb kerül ki Szeged levegőjébe.