Political Capital: biztos, hogy április 3-án nem lehet megtartani az ellenzéki népszavazást

Részletesen elmagyarázta a Political Capital egy Facebook-posztban, hogy miért nem jön össze az ellenzéki népszavazás a kínai kommunistapárti Fudan Egyetemről és az álláskeresési járadék, ismertebb nevén munkanélküliségi segély időtartamának 3-ról 9 hónapra növeléséről.
Azt írják, hiába mondja azt az egyesült ellenzék, hogy a népszavazás április 3-án megtartható, csak az érintett intézményeknek iparkodniuk kell, a Political Capital összegyűjtötte, hogy ez miért nincs így.
Úgy számolnak, hogy az
- aláírások ellenőrzése – legfeljebb 60 nap;
- jogorvoslati határidő – 5 nap;
- jogorvoslati kérelem elbírálása a Kúrián – legfeljebb 5 nap;
- az Országgyűlés elnökének tájékoztatása – legfeljebb 8 nap;
- az Országgyűlés elnöke bejelenti a kezdeményezést az Országgyűlés ülésén – a legközelebbi ülésnapon;
- az Országgyűlés elrendeli a népszavazást – legfeljebb 30 nap;
- az Országgyűlés határozatának közzététele a Magyar Közlönyben – legfeljebb 8 nap;
- jogorvoslati határidő – 15 nap;
- Jogorvoslat elbírálása az Alkotmánybíróságon – legfeljebb 30 nap;
- a népszavazást kitűzi a köztársasági elnök – legfeljebb 15 nap;
- a népszavazás napja – a kitűzéstől számított 70–90. nap, rátűzés esetén legalább 50 nap.
„Ha a fenti aktusok mindegyike csak 1–1 napot venne igénybe, már akkor sem volna lehetőség április 3-ára kitűzni a népszavazást (a két jogorvoslati határidőt természetesen ki kell várni). Ha pedig minden időkeretet maximálisan kihasználnak, akár októberig is elhúzható a folyamat” – írják.
Áder János köztársasági elnök legkésőbb február 12-éig ki kell hirdesse az ellenzéki népszavazást ahhoz, hogy azt április 3-án meg lehessen tartani, a parlamenti választásokkal együtt. Február 12-e és április 3-a között ugyanis 50 nap van. Csakhogy a január 24-e és február 12-e közötti 20 nap nem elegendő a teljes folyamatra és a jogorvoslati határidőkre.
Litresits András ügyvéd, a Nemzeti Választási Bizottság egykori MSZP-s delegáltja az Azonnali.hu-nak korábban azt mondta, a hatóságok vélhetően ki fogják használni a rendelkezésükre álló határidőket. Így tett tavaly a Kúria is, ami a 90 napos határidő lejárta előtt mindössze 8 nappal, december 8-án engedte át Karácsony Gergely kérdései közül azt a kettőt, amire azóta összegyűlt a 235–235 ezer aláírás.