Összeszámolták, közel tízezer erdei fülesbagoly telelt idén hazánkban

Január végén a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is a lakosság és a média segítségét kérte a Magyarországon telelő erdeifülesbagoly-csapatok országos felméréséhez.
A felmérésben a lakosság mellett az egyesület helyi csoportjai, munkatársai és önkéntesei mellett a nemzetipark-igazgatóságok természetvédelmi őrszolgálatának tagjai, más civil szervezetek, óvodák és iskolák vettek részt, összesen 386 fő.
A széleskörű összefogásnak köszönhetően Magyarország összes megyéjéből és a fővárosból is érkeztek adatok.
Az évről évre bővülő adatsorokból sok következtetés vonható le. Az idei kapcsán az egyik legsokatmondóbb, a hazai agrárgazdaságot érintő egyik ilyen információ a baglyok által elpusztított kisrágcsálók rendkívül magas száma lehet.
Figyelembe véve egy-egy erdei fülesbagoly legalább napi átlag 2,5 egér vagy mezei pocok méretű zsákmányállat-igényét, kicsivel több mint három téli hónap 100 napos telelési időszakával számolva, a felmérés alapján biztosan Magyarországon tartózkodó 9 975 bagoly minimum 2,5 millió rágcsálót pusztít el az idei telelési időszakban. Ez súlyban kifejezve 62 tonna.

A gazdálkodóknak tehát ennyi mezőgazdasági kárt is okozó egér és pocok ellen nem kell drága és a környezetre is veszélyes irtószerekkel védekeznie, mert ezeket a baglyok teljesen ingyen, biológiai úton, plusz környezetterhelés nélkül távolítják el a földekről.
A felmérésből kiderült, hogy ezernél is több baglyot számláltak Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben. Idén is Túrkevén nappalozott a legtöbb erdei fülesbagoly: 555 egyed.
Magyarország tizenegy településen találtak száznál több telelő erdei fülesbaglyot, a vármegyei települések közül Hódmezővásárhelyen 216-ot, Makón pedig 215-öt.
