Ultimátum: négy megszállt régió kiürítését követelik az oroszok Ukrajnától, de Putyinék egyre nagyobb bajban vannak

Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos legfrissebb hír, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt követeli: az ukránok ürítsék ki a négy, nemrég oroszok által annektált megyét. Luhanszk, Donyeck, Herszon és Zaporizzsja területeit nem ellenőrzik teljes egészében az orosz katonák, Moszkva most mégis ultimátumot adott Kijevnek. A CNN információi szerint az oroszok vélhetően azért álltak elő ezzel a követeléssel, mert egyre több hír látott napvilágot egy lehetséges februári orosz-ukrán béketárgyalásról. Lavrovék most azt mondják, amíg Ukrajna nem vonul ki a négy említett régióból, addig szóba sem jöhet a megegyezés.
„Oroszország annyira elvesztette a szavahihetőségét, hogy már mindenki számára világossá vált: Putyinékat kizárólag geopolitikai – esetenként vélt – érdekek vezetik, ez pedig kiszámíthatatlanságot okoz. Egy idős gázkereskedő mondta néhány hónappal ezelőtt, hogy nagyon nehéz lesz helyreállítani ezt a kapcsolatot, hiszen odalett a bizalom”
– mondta a 24.hu-nak Halmai Péter. Az akadémikus szerint az Oroszország elleni uniós szankciók igazán csak most kezdenek működni.
A szakértő emlékeztet: az oroszok naponta 1,2 millió hordónyi kőolajat adtak el Európának a háború ellőtt, novemberben viszont már csak 95 ezer hordónyit. Ráadásul csak december 5-étől lépett életbe az orosz kőolajra vonatkozó szankció. A gáznál a korábbi 40 százalékos európai piaci részesedésük 10 százalék alá csökkent.
A szankciók miatt az oroszok kénytelenek 20-30 százalékos kedvezménnyel eladni a kőolajt, a nyersanyag-kereskedelem visszaesése 4 százalékos GDP-csökkenést okoz.
Halmai Péter szerint:
„a szakértők a szankciókat lassan ható méreghez hasonlítják”.
Az sem mellékes, hogy jövőre az orosz állami kiadások 30 százalékát vihetik el a védelmi kiadások.