MTA: Helyezzék vissza az elbocsátott tanárokat eredeti munkahelyeikre!

Állásfoglalást adott ki a Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége „a közoktatás helyzetéről és a fejlesztéséhez szükséges teendőkről”. Ebben elsőként üdvözlik, hogy párbeszéd indult a közoktatás problémáinak megoldásáról a kormány és a tanárok képviselőinek részvételével, de a párbeszédet ki kell terjeszteni minden érintettre, és
„az elbocsátott tanárok visszahelyezését eredeti munkahelyeikre”.
Ebben a köztársasági elnök közbenjárását kérik.
Szerintük az is előremutató, hogy a közoktatásért felelős tárca nyilvánosságra hozta a pedagógusok valós béremelésére vonatkozó intézkedési programját. Ugyanakkor
„mielőbb biztosítani kell, hogy a pedagógusok fizetése elérje a velük azonos szintű képzettséggel rendelkező szellemi foglalkozásúak fizetésének mindenkori átlagát”.
A tudományos testület szerint szakmai autonómiát és teljesítményarányos bérezést kell biztosítani a pedagógusoknak, és meg kell erősíteni az egyetemeken a tanárképzést.
Ezen felül:
„Országunknak a közoktatási rendszer alapos átalakítására, választási ciklusokon átívelő köznevelés fejlesztési programra van szüksége, amely a kiemelkedő tehetségek gondozása mellett a társadalmi kohézió növelésének és a felzárkóztatás céljának is eleget tesz”.
A testület tagjai hangsúlyozzák, hogy megfelelő figyelem és anyagi ráfodítás híjján semmiféle szervezeti reform sem fordíthatja vissza a több évtizedes negatív tendenciákat.
Az MTA végül felajánlja tagjai és testületei, kiváltképpen a Pedagógiai Tudományos Bizottság és a Közoktatási Elnöki Bizottság tudását és tapasztalatait, hogy segítse egy „tudományosan megalapozott, korszerű közoktatás feltételeinek kialakítását”.
Közben a Pécsi Tankerületi Központ polgári engedetlenség miatt felmondott Tölgyfa Gergelynek, aki a Pécsi Művészeti Gimnáziumban tanított. A fiatal tanár a Népszavának elmondta, hogy társai az ő kirúgása ellenére sem hagynak fel a polgári engedetlenséggel, legyen ennek bármi is a következménye. A pécsi pedagógus a 14. tanár hazánkban, akit polgári engedetlenségben való részvétel miatt bocsátottak el.
A kirúgásokkal párhuzamosan a felmondások száma is egyre növekszik. Újabb három pedagógus jelentette be távozását. Egyikük az Eötvös József Gimnáziumban, másikuk a Karinthy Frigyes Gimnáziumban, egy harmadik pedig a a Bethlen Gábor Általános Iskola és Gimnáziumban fejezi be tanári munkáját saját döntéséből.