Megmérettünk és kevésnek találtattunk: „nyoma veszett” több mint négyszázezer magyarnak?

A különbség fakadhatna csupán abból, hogy ilyen sokan nem töltötték ki az ívet, de forrásaink szerint más is állhat a háttérben. Sokan lehetnek olyanok, akik már külföldön élnek, nincs is magyarországi lakásuk, így eleve bele sem kerültek a népszámlálásba, vagy ha van is ingatlanjuk itthon, nem jutott el hozzájuk a népszámlálási felhívás – írja Népszava.
A KSH honlapján megtalálható tájékoztató szerint október 1. és 19. között a népszámlálás online szakaszában alig három hét alatt 3,2 millió címről összesen 7 millió személyi kérdőív érkezett be a rendszerbe, a számlálóbiztosok további több mint kétmillió kérdőívet rögzítettek a központi rendszerben, az utolsó egyhetes periódusban pedig, a pótösszeíráson néhány tízezren kereshették fel a települések jegyzőit, hogy eleget tegyenek adatszolgáltatási kötelezettségüknek.
Ez mindenestől – a pótösszeírásokkal együtt is – alig jelent többet 9 millió 300 ezer főnnél.
Ugyanakkor az előző népszámlálás adataiból a KSH még idén januárban azt közölte, hogy a magyar népesség létszáma 9 millió 689 ezer 10 fő. Vagyis több mint 400 ezer a különbség.
Ehhez hozzátartozik, hogy a Népszavának több számlálóbiztos is megerősítette: a szülők bediktálták külföldön dolgozó gyermekeik adatait is, vagyis a tényleges hiány minden valószínűség szerint ennél is nagyobb.
A lap ugyanakkor emlékeztetett arra is: az összeíráson számos hiba történt, az internetes kitöltési időszak első és utolsó napján összeomlott az online rendszer feltehetően azért, mert alulméretezték a szervereket, de gondok voltak a kérdezőbiztosok tabletjeivel is, amelyek címlistáin olyanok is megjelentek, akik már online kitöltötték az ívet, emellett még lassú is volt a rendszer.
Statisztikus szakértők szerint azonban nemcsak az informatikai hibák voltak nagyon zavarók, hanem eleve túl hosszú volt a kérdőív is, nem lehetett megkerülni vagy átugrani az adott személynél teljesen felesleges kérdéseket: például egy egyéves kisgyereknél is válaszolni kellett arra, hány nyelven beszél és a kilencven évesnél is, hogy előző héten keresett-e aktívan munkát.
A visszajelzések szerint
- nem tetszett a lakosságnak, hogy névvel vehettek csak részt a kitöltésben,
- annak sem örültek, hogy túl sokat akart tudni a hivatal a lakásuk, házuk méretéről, felszereltségéről,
- többen hangot adtak aggodalmuknak, hogy később felhasználhatják ezeket az adatokat egy vagyonvizsgálathoz.
Szakemberek szerint ez ugyan nem valószínű, de az elmúlt tizenkét év bizalmatlanná tette az embereket.