Könnyen hazavághatja a kulturális intézményeket az új katatörvény: zenészek, írók, színészek és fordítók maradhatnak kenyér nélkül

„Vajon a szellemit utálják jobban vagy a szabadfoglalkozásút? Mert indulati okokon kívül túl sok értelmét nem látom a kata évközbeni eltörlésének” – írja Nyári Krisztán a Facebookon.
Sokan osztják a népszerű író véleményét: az új katatörvény kiválóan alkalmas a kulturális élet legtöbbször kritikus hangú szerepelőinek sarokba térdepeltetésére, ellehetetlenítésére. Orbán Viktor rendszere a koldusnyugdíjasok után most megkezdte a koldus értelmiség kialakítását is. A cél, hogy a költségvetés bevételei növekedjenek, sokkal könnyebben és biztonságosabban elérhető lett volna, ha az eddigi ötvenezer forintos adóterhet mondjuk nyolcvanezerre emelik, amit a többség valószínű, ha nem is örömmel, de befizetett volna. De úgy tűnik, nem ez, nemcsak ez volt a cél!
Szegényebb lehet a kulturális kínálat és maguk a művészek is az új katatörvény miatt
Egyelőre a szegedi kulturális intézményekben is döbbenet és értetlenség fogadta a kata ilyen gyors lemészárlását.
– Harmincöt-negyven főt is érinthet a színházban ez a drasztikus és gyors változás, amire lehetetlen ilyen rövid idő alatt felkészülni, megoldást találni, miközben zajlik a Szegedi Szabadtéri Játékok és az új évad előkészítése is – mondta Barnák László.
A Szegedi Nemzeti Színház főigazgatója arra is felhívta a figyelmet, hogy ez a szigorítás nemcsak a művészeket, hanem a műszakiakat, a súgókat, dramaturgokat, jelmez és díszlettervezőket is nagyban érinti.
– A kulturális szféra mindig forráshiánnyal küzd, ezért nem egyszerű bárkit is státuszba felvenni, ráadásul a munkánk természete is olyan, hogy egy-egy produkcióra áll össze a csapat, amibe máshonan is hívunk vendégeket. A kata az elmúlt tíz évben nagyon jó megoldás volt mindkét félnek. Az ésszerűtlen szigorítás azt a veszélyt hordozza magában, hogy sokan megpróbálnak majd kiskapukat keresni, de egy kulturális intézmény, egy színház nem tud zsebbe fizetni.
Azt már mindenki látja, jelentősen csökkenni fog a kulturális területen eddig ilyen formában foglalkoztatottak jövedelme, miközben az intézmények terhei tovább nőnek.
– A művészeink eddig különféle külső fellépésekkel egészítették ki az egyébként rendkívül alacsony jövedelmüket. Ezután nem fogják hívni őket, mert nem tudnak számlát adni a tiszteletdíjukról. A színház vezetésétől várják a megoldást, de lehetetlen pótolni a kieső jövedelmüket, mert mindenkit szorít a drasztikusan emelkedő energiaár és a költségek hirtelen növekedése. Most mindenki bizonytalan és elkeseredett, ami akarva akaratlanul is beárnyékolja a munkánkat.
Nincsenek jobb helyzetben azok sem, akik eddig az IH Rendezvényközponttal álltak hasonló szerződésben.
– Még is SZIN-en is akadtak olyan kisebb zenekarok, amelyek katás számlát állítottak ki. Ezt a jövőben nem fogadhatjuk el. Hogy mi lesz ezután? Egyelőre senki sem látja. Minden a fellépőink döntésétől függ, de ha más vállalkozási formába lépnek át, az nagyon megdrágítja majd a szolgáltatásaikat, ami tovább gyűrűzik. Mi pedig nem tehetünk mást, tovább kell hárítanunk a vendégeinkre, azaz drágábbak lesznek a koncertjeink, az előadóestjeink. A csökkenő életszínvonal mellett mindig a kulturális kiadások esnek ki legelőször a rostán, így megvan az a veszély, hogy érdeklődés híján programok maradhatnak el, ami senkinek sem jó. Az új szabályozással végül mindenki csak rosszul jár – mondta Kolonics Erika.
A Szegedi Rendezvény- és Médiaközpont Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója szerint nem megoldás az sem, ha megbízási szerződéssel próbálják meg áthidalni a helyzetet, hiszen az gyakorlatilag egyenlő azzal, mintha munkabért fizetnének ki, olyan hatalmas közterheket pedig egyetlen kulturális intézmény sem képes kigazdálkodni.
Nehéz helyzetbe hozta a törvénymódosítás a Somogyi-könyvtárt is.
– Eddig a rendezvényeinkre meghívott előadók kilencvennyolc százaléka tudott számlát adni, többségük katás volt. Ezt szeptembertől mi sem fogadhatjuk el. Azok, akik más vállalkozási formát választanak a jövőben, a nagyobb közterhek miatt, magasabb fellépti díjat fognak kérni. A mi keretünk azonban nem nő, ezért minden bizonnyal kevesebb programot tudunk majd szervezni – mondta Sikáláné Sánta Ildikó.
A könyvtárigazgató szerint legérzékenyebben az Ünnepi könyvhetet és az Őszi könyvtári napokat érintheti a szigorítás, hiszen a legtöbb előadót ezekre a rendezvényekre hívják meg.
Szegényebbek lesznek ezentúl a kulturális ünnepeink is, mint ahogyan az egész életünk.
Vegyes képet mutatnak a nyelviskolák: van, ahol teljesen ellehetetlenülhet az oktatás, máshol alig veszik észre
Sok nyelviskolát is lehetetlen helyzetbe hoz az új szabályozás, a szegedi Katedra azonban kicsit kakukktojás a sorban, náluk ugyanis a nyelvtanárok többségét nem érinti.
– Sokféle foglalkozási formában dolgoznak nálunk az oktatók, vannak alkalmazottaink, mások megbízási szerződéssel dolgoznak, és természetes vannak egyéni vállalkozók is, közöttük néhány katás, de a számuk elenyésző, a tíz százalékot alig éri el – mondta érdeklődésünkre a nyelviskola ügyvezető igazgatója, Végh Zsuzsanna, aki azt is hozzá tette, bár a jogszabály szinte egyik óráról a másikra született, de a levegőben már régóta benne volt, hogy hozzá fognak nyúlni a katához, így lehetett egy kicsit előre gondolkodni.
– Nyár van, sokan elmentek szabadsága, ez egy kicsit azért most megnehezíti az átállást, de szeptemberig rendezni fogjuk azoknak az oktatóinknak a státuszát is, akiket ez érint, így különösebb fennakadást a mi működésben nem fog okozni.