Szegeden gázt kellett használnia a távhőcégnek geotermikus energia helyett, hogy elviselhetőbb legyen az állami MVM-nek fizetett kötbér

Előre megy a kötbérezésben az állami MVM, nem hátra. Tavaly úgy alakította át a szabályozást, és úgy kötött szerződést az MVM energiaszolgáltató, hogy most már nem évenként, de nem is fűtési szezononként, hanem havonta vizsgálják, elhasználták-e a lekötött gázmennyiséget az önkormányzati távhőcégek. Ha nem (vagy ha épp többet), akkor a szerződött ár 25 százalékáig kötbért, tehát végtére is büntetést kell fizetniük. Csakhogy a távhőcégek nem tudhatták előre, hogy 4-5 fokkal melegebb lesz például az október a korábbiaknál, így a havi kötbérezés első ránézésre pénzbehajtásnak tűnik.
És itt jön a kormányzati abszurd humor csúcsa: ha az önkormányzati távhőcégek el akarnák kerülni a kötbérfizetést, akkor fölöslegesen kellene döngetniük a radiátorokat, akkor is, ha meleg van (mint októberben), mindezt úgy, hogy a kormány spórolást vár el tőlük a rezsivel a belengetett állami támogatásért cserébe. A kör bezárult, a kígyó farka a saját szájában, és nem ereszti.
Szeged estében ez azt jelenti, hogy a Szegedi Távfűtő Kft.-nek 78 millió forintos kötbért kell fizetnie, mert spórolt a gázzal.
– írta meg elsőként az Átlátszó. Abszurdnak hangzik, de igaz, gyakorlatilag büntetést kell fizetniük a távhőcégeknek, ha kevesebb gázt használnak. Szegeden ugyan intézményeket egyelőre még nem zártak be, az önkormányzat igyekszik spórolni, ami érthető, hiszen az Orbán-kormány nem segít az elszabadult energiaárak kifizetésében, sőt.
Kóbor Balázs, a Szegedi Távfűtő Kft. ügyvezetője a Szeged Televízió Téma című hírháttérműsorában azt mondta, hogy
„most havonta kellene betartani a szerződött értéket, és 25 százalékkal lehet alul- vagy felülfogyasztani. Amennyiben átlépjük lefele vagy fölfele, akkor jelentős kötbért kell fizetni. Ez egyébként az el nem használt vagy túlhasznált mennyiség 25 százaléka, piaci áron. Ez borzasztó összeg”
– magyarázta Kóbor Balázs. A Szegedi Távhő Kft. ügyvezetője azt is hozzátette: 1 fok külső hőmérsékleti eltérés 7 százalékkal kevesebb vagy több energia elhasználását jelenti. Mivel októberben 4 fokkal is meleg volt az átlagos októberi középhőmérsékletnél. Az enyhébb időről viszont az egyébként spórolásra felszólított távhőcégek nem tehetnek.
Kóbor Balázs a műsorban elmondta, nagyon örültek, hogy tudtak spórolni, de mivel a gázfelhasználásuk 25 százalékkal kevesebb volt a szerződött mennyiségnél, 78 millió forintos kötbért kell befizessenek az állami MVM kasszájában.
Nézze meg a beszélgetést!
Az állami Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal minderre azt mondta az Átlátszónak, nem szólhat bele abba, hogy az ugyancsak állami MVM hogyan szerződött.
Kóbor Balázs azt is elmondta a műsorban, hogy a Szegedi Távhő Kft.-nek 1 gigajoule-nyi távhőt 49 ezer forintba kerül előállítani, miközben azt 2850 forintért kell adnia a lakosságnak az árkorlátozás miatt.
A távhőszolgáltatónak azért kerül ilyen sokban a távhő előállítása, mert a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal lényegében akkor vásároltatta be gázból a szolgáltatókat, amikor a legdrágább volt, 350 euró körül adtak 1 megawattórányit a gáztőzsdén. Ez augusztus 19. és 26. között történt, és azóta sem érti senki, a magyar hivatal, miért ekkor vásároltatott, és miért ekkor határozta meg a gáz magyarországi árát a szolgáltatóknak. Ezért az állam most tetemes kompenzációt fizet az adófizetők pénzéből: a korábbi 30–40 milliárdos távhőkassza, amiből pótolták a távhőszolgálatatók veszteségét, most nagyjából 1000 milliárdos. Esetleg több. Ezt a költségvetésből kell fedezni.
Kóbor Balázs szerint a hivatal vélhetően arra játszott, hogy a kiszabott szeptember 30-i határidőig megnyugszik a piac, és olcsóbb lehet a gáz, de ez nem történt meg. Augusztus vége felé viszont muszáj volt meghatározniuk az árat a törvényben előírt határidő miatt.

A szegedi távhőszolgáltató igazgatója bízik benne, hogy a jelenlegi 118 euró körüli tőzsdei gázár tartós marad, és így a korábbi 20–30 eurós árnak legfeljebb az 5-szörösét kell majd fizetni, és nem az augusztusi 350 euró körüli összeget.
Januártól új gázár jön, ezt az október 26-tól számított 20 nap világpiaci ára alapján számolja ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal.
„Eddig egy évre vásárolhattunk gázt, ez most lehetetlen. Most három hónapra engedélyezik lekötik a gázárat jelenleg, de minden hónapban figyelni kell, hogy nehogy 25 százalékkal többet vagy kevesebbet fogyasszunk, (mert akkor kötbért kell fizetni – a szerk.). Most december 31-éig van gázunk, de hogy január, február, márciusban milyen áron lesz gázunk, azt a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal szintén egy referenciaidőszakban fogja meghatározni”
– magyarázta Kóbor Balázs, aki elismételte a korábban sokszor elmondottakat: a távhő ettől nem lesz olcsóbb, mivel már most is 17-szer többe kerül nekik a távhőt előállítani, mint amennyiért adják a lakosoknak. Ráadásul ők hiába használnak olcsóbbnak számító geotermikus energiát, a távhő ára kormányzati hatósági áras, így akkor sem tudnák olcsóbban adni, ha a 2650 forintos ár alatt lenne az előállítási költség.
Kóbor Balázs a beszélgetés végén azt is elmondta:
októberben a geotermikus hő használata helyett gázt kellett égetniük a szegedi távhőnél, annak érdekében, hogy minél kevesebb kötbért kelljen fizetniük az állami MVM-nek. Pedig Szegeden jelenleg is zajlik egy sokmilliárdos geotermikus mintaberuházás, ami Európa második legnagyobb ilyen építkezése. Segítségével Szeged kevesebb gázt használhat a jövőben, környezetkímélőbb lesz, kevesebb szén-dioxidot termel, és kevésbé függ majd az orosz gáztól.