Kidobott pénz idei fával fűteni, a kormány mégis kivágatja az erdőket

Tűzifát az évnek ebben a szakában már nem termelnek ki, mert amíg rajta van a lomb, nagyon magas a nedvességtartalma. Az erdészek szerint ez nem is nevezhető tűzifának.
Boros Attila erdész az RTL Híradónak azt mondta, aki tudatosan fűt a fával, mindig két évre előre vásárolja meg, és télen, a fakitermelési szezonban, hogy az összehasogatott fa a következő nyáron jól ki tudjon száradni.
A kivágástól számítva tehát egy-két évig kell szárítani a fát, hogy fűteni lehessen vele. Márpedig a kormány arra utasította az állami erdőgazdaságokat, hogy folytassák a kitermelést.
Szakértők azonban arra figyelmeztetnek: frissen kivágott fával fűteni pénzkidobás. Abból ugyanis jóval több kell, és nem is ad elég meleget. Mert először a benne lévő, akár 40–60 százaléknyi nedvesség fő ki belőle a tűzön.
Ráadásul katasztrofális légszennyezettséget is okoz, ha sokan fűtenek nedves fával. Szegő Judit, a Levegő Munkacsoport munkatársa az RTL Híradónak azt mondta, a nedves fa égetése során
„kátrányos lerakódás képződhet a kémény belsejében, ami akadályozza egy idő után a füstnek a távozását a rendszerből. Emiatt akár vissza is szivároghat némi mérgező anyag az emberek otthonába.”
A kéményben lerakódott kátrány pedig meggyulladhat. A katasztrófavédelem adatai szerint minden hetedik lakástűz a kéményben keletkezik, ezért arra figyelmeztetnek, hogy aki most vált fatüzelésre, először a kéményseprőket hívja ki.
Gulyás Gergely a szombati kormányinfón jelentette be, hogy a kormány arra utasította az erdőgazdaságokat, hogy augusztusban is folytassák a fakitermelést. A miniszter a döntést azzal indokolta, hogy így elegendő fa áll majd rendelkezésre a fűtési szezonban. Az LMP az ezt szabályozó rendelet ellen előbb petíciót indított, majd az Alkotmánybírósághoz fordult. Álláspontjuk szerint ugyanis felold mindenfajta korlátozást, gyakorlatilag még a természetvédelmi területeket is tarra lehet vágni. A zöldpárt arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyaron kívül egy kormány sincs Európában, amely a klíma- és vízválság közepette erdőirtásba kezd.