Indián tolldíszek, békepipák és mokaszinok is láthatók majd a Móra Ferenc Múzeum vadnyugat-kiállításán

A legendás vadnyugat – Cowboyok és indiánok című kiállítás mintegy hatszáz négyzetméteren mutatja be az 1850-től 1900-ig terjedő időszak cowboyainak és indiánjainak szokásait, munkáját, mindennapi életét.
A cowboyrelikviák már korábban megérkeztek az oklahomai Cowboy és Western Múzeumból, de hazai múzeumok és magángyűjtők is kiegészítették a bemutató anyagát.
– Az észak-amerikai Nagy-síkságon és annak peremvidékén élő indiántörzsek tárgykultúrájából és díszítőművészetéből is ízelítőt kaphatnak majd a kiállítás látogató egy külön teremben berendezett tematikus tárlaton
– monda Nagy Imre művészettörténész, a kiállítás egyik kurátora csütörtökön a múzeumban.
Az oklahomai cowboy-tárgyak mellett a kiállítás fontos részét képezi az indiánok világának bemutatása.
A tárlaton a Néprajzi Múzeumból kölcsönzött eredeti indián relikviákat is láthat majd a közönség: tolldíszeket, békepipát és a pipázás további kellékeit, amuletteket, fegyvereket. Emellett a látogatók eredeti bőingen, ágyékkötőn és további ruhadarabokon keresztül megismerhetik öltözködésüket, viseleteiket is.
A kurátor a kiállításrészt bemutató sajtótájékoztatón elmondta, a Néprajzi Múzeum néhány darab kivételével szinte valamennyi észak-amerikai indián tárgyát kölcsönadta a tárlatra.
Hazánkban azonban nem volt olyan néprajzkutató, aki tematikus gyűjtőmunkát végzett volna az észak-amerikai indiánok körében, még Xantus János is, aki szinte keresztül-kasul bejárta a prérit, elsősorban a cowboyok világát térképezte fel, mindössze egyetlen pipafejet hozott haza a gyűjteményébe.
– Ahhoz, hogy a látogatók képet kaphassanak az egyes törzsek eltérő díszítőművészetéről, a Néprajzi Múzeumból származó, közel harminc tárgyat ki kellett egészíteni magyarországi gyűjtők kölcsön kapott relikviáival. Ezek többsége teljesen hiteles másolat, amit a világ nagy múzeumaiban őrzött indián tárgyakról készítettek
– mondta Nagy Imre.
Az ilyen, méretben és anyaghasználatban is pontos másolatok között található egy a British Museumban őrzött faragott gyermekhordozó másolata, vagy egy Párizsban látható 18. századi festett bőrtakaró replikája.
A kiállításon különböző tematikus blokkokban láthatók
- az indián kézművességhez,
- a gyermekneveléshez, felnőtté váláshoz kapcsolódó tárgyak,
- a mokaszinok,
- a pipázás kellékei,
- a késtartók,
- a mobilitás eszközei és a különféle viseletek.
Az indiánok küzdelmeiben kiemelkedően fontos kézifegyvereket szintén egy tárolóban mutatják be. Hat bábú segítségével pedig az érdeklődők azt is megismerhetik, a gyakorlatban miként viselték, használták ezeket a tárgyakat egykor az indiánok.
A legendás vadnyugat – Cowboyok és indiánok című kiállítás a Múzeumok éjszakáján, június 25-én nyílik a Móra Ferenc Múzeumban.