Ilyenkor már nem nyerni kell, hanem továbbjutni: Horvátország–Brazília 1–1; tizenegyesekkel: 4–2

Horvátország prímán szétvédekezte a rendes játékidőt, a hosszabbításban is csak úgy kapott gólt Livaković, hogy Neymar mögé került. Majd Marquinhos kétszeresen is tragikus hős lett.
Garai Szakács László

2022. december 09. 19:41

Ilyenkor már nem nyerni kell, hanem
továbbjutni: Horvátország–Brazília 1–1; tizenegyesekkel: 4–2

Horvátország–Brazília 1–1 (0–0, 0–0, 1–0); tizenegyesekkel: 4–2

Labdarúgó világbajnokság, Katar, Al Rayyan, Education City Stadium, 43 ezer 893 néző, katari matematika szerint. Első negyeddöntő. Vezette: Michael Oliver, asszisztensek: Stuart Burt, Simon Bennett (angolok).

Horvátország: Livaković – Sosa (Budimir, 110.), Gvardiol, Lovren, Juranović, Brozović (Oršić, 114.), Kovačić (Majer – a hosszabbítás szünetében), Modrić, Perišić, Kramarić (Petković, 72.), Pašalić (Vlasić, 72.). Szövetségi kapitány: Zlatko Dalić.

Brazília: Alisson – Danilo, Thiago Silva, Marquinhos, Éder Militão (Alex Sandro – a hosszabbítás szünetében.), Casemiro, Neymar, Paqueta (Fred – a hosszabbítás szünetében), Vinicius Junior (Rodrygo, 64.), Richarlison (Pedro, 84.), Raphinha (Antony, 56.). Szövetségi kapitány: Tite.

Gól: Petković (117.), illetve Neymar (105+1.).

Sárga lap: Danilo (25.), Brozović (31.), Casemiro (68.), Marquinhos (77.), Petković (117.).

Horvátország kivételével mindenki meg volt arról győződve a világon, hogy a brazilok a délutáni meccsen győznek: 52–0-t túloztam, jelezve, hogy magabiztosan kellene nyerniük. Plusz arról is beszéltünk Cservenák kollégával, hogy akit nem értek a horvát válogatottban, az Livaković kapus: nem kéne ugyanis ilyen jónak lennie... A mai meccs után azt gondolom, simán helyem lenne az MTVA stúdiójában Bognár György mellett, ő is körülbelül ilyen bölcsességeket mond rendre.

A rendes játékidő arról szólt, hogy a zágrábi Dinamo kapusa mindent védett.

A hosszabbításban pedig egyetlen komoly támadást kellett volna a braziloknak kibírni, de azt meg nem sikerült. Ám előtte emlékezzünk meg a vezető gólról: a hosszabbítás első félidejének végén egy kényszerítőből Paqueta tette be a labdát középen a horvát tizenhatosra, Neymar értement, kibírta, hogy Sosa a világbajnokság medvepuszijával próbálta megölni, elhúzta Livaković mellett, majd felrúgta a rövid felsőbe, 0–1. Így mentek lihegni az utolsó negyedóra előtt. Amire jellemző egyébként, hogy ha gól van, akkor az az esetek jelentős részében a 122. percben esik. Ezt most elkapkodták a horvátok: a 117. percben Oršić húzott el a bal oldalon, a tizenhatos vonalánál középre adott, Petković ballal tizenhat méterről a jobb alsóra pörgetett, de a labda megpattant Marquinhoson, így hiába vetődött vissza Alisson, nem érhette el.

A tizenegyespárbajban Livaković megint védéssel kezdett, Rodrygo büntetőjét ütötte ki, majd a negyedik párban jött Marquinhos: 4–2 volt ekkor a büntetőpárbaj, be kellett rúgnia ahhoz nyolcadikként, hogy legyen esélye válogatottjának a folytatásra. De a PSG védője a jobb kapufa tövére rúgta. Brazília kiesett, Horvátország újra éremért játszhat.