Hiába az olcsó csirkefarhát ígérete, csak nem akar megszelídülni az a fránya infláció

Januárban történelmi csúcsra emelkedett az áremelkedés szintje a Privátbankár Árkosár-felmérése szerint is.
Az év eleji drágulás az élelmiszerek körében volt a leglátványosabb.
A pénzügyi portál próbavásárlói csütörtökön 14 százalék fölötti élelmiszerár-emelkedésről számoltak be, ami minden bizonnyal sokkal jobban megközelíti azt valóságot, amit nap mint nap érzünk az üzletekben és piacokon.
Az előzetes várakozások 7 és fél százalék körül mozogtak, ezért még a szakértőket is hidegzuhanyként a 7,9 százalékos adat.
A február elsején életbe lépett árstop hatása csak a következő havi adatban jelenhet meg, de aligha hihető, hogy a 10 százalék feletti élelmiszerár-emelkedést érdemben lehet mérsékelni néhány termék árának rögzítésével.
Tavaly januárhoz viszonyítva ugyanis az élelmiszerek ára 10,1, ezen belül
- az étolajé 33,4,
- a liszté 31,0,
- a margariné 21,2,
- a kenyéré és a baromfihúsé 18-18,
- a tejtermékeké 17,2,
- a tejé 16,9,
- a sajté 15,8,
- a száraztésztáé 15,1,
- a péksüteményeké 14,9,
- a munkahelyi étkezésé 11,3,
- az éttermi étkezésé 11,2,
- a cukoré 11,0 százalékkal
emelkedett.
A járműüzemanyagok ára 22 és fél, a lakásjavító és -karbantartó cikkeké 17,1 százalékkal lett magasabb.
Az elmúlt egy évben az üzemanyagok és az élelmiszerek ára emelkedett a leginkább.
- A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 7,7 százalékkal drágultak.
- A tartós fogyasztási cikkekért 7,9, ezen belül a konyha- és egyéb bútorokért 15,7, a szobabútorokért 13,9, a televíziókért 8,8, a használt személygépkocsikért 8,2 százalékkal kellett többet fizetni.
- A szolgáltatások díja 5,2 százalékkal emelkedett, ezen belül a lakásjavítás és -karbantartás 16,3, a járműjavítás és -karbantartás 10,7 százalékkal került többe.
- A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 1,4 százalékkal nőttek.
- A maginfláció újra egy egész százalékpontot emelkedett, és elérte a 7,4 százalékot. Utoljára 2001 decemberében járt ilyen magasságban.
A nyugdíjas fogyasztóiár-index is 7,4 százalékra ugrott a decemberi 6,7-ről.
A szakértők szerint a magas infláció mögött több tényező húzódik.
- Az egész világot óriási energia- és alapanyagársokk érte, ami miatt a korábbi kényelmes helyzet, miszerint a külső környezet folyamatos hűtő hatást gyakorol az inflációra, véget ért – írja a portfolio.hu pénzügyi szaklap.
- Emellett a belső tényezők is az infláció gyorsulása irányába hatnak. A bérnyomás a munkaerőhiány miatt eleve erős, erre a minimálbér 20 százalékos emelése még rátett egy lapáttal, ez pedig költség- és keresleti oldalról is felhajtja az árakat.
A jövedelemkiáramlást növeli a kormányzat választás előtti példátlan pénzszórása is, ami elsősorban lakosságnál csapódik le.
Ilyen környezetben az áremelési szándékok és az inflációs várakozások is erősödnek, az átárazások üteme pedig érezhetően gyorsul.