Hárommilliárd forint áfát csaltak el, most vádat emeltek a bűnszervezet tagjai ellen Szegeden

Számlagyárat működtető bűnszervezet tagjai és a csoport szolgáltatásait igénybe vevő kereskedők ellen emeltek vádat Szegeden – közölte a Csongrád-Csanád Megyei Főügyészség szóvivője kedden.
Vass Imre

2022. szeptember 20. 15:43

Hárommilliárd forint áfát csaltak el, most vádat emeltek a
bűnszervezet tagjai ellen Szegeden

Szanka Ferenc elmondta: a négy év alatt csaknem hárommilliárd forint áfa befizetését elkerülő vádlottakat az ügyészség minősített költségvetési csalás bűntettével vádolja.

 

A vádirat szerint a bűnszervezet tagjai főként az Európai Unióból beszerzett termékekkel kereskedő vállalkozásoknak biztosították azt a lehetőséget, hogy ne kelljen befizetniük az őket, mint első belföldi forgalomba hozókat terhelő áfát.

 

A bűnszervezet nemcsak egyszerű fiktív számlázást, hanem - akár többszintes fiktív céghálót, fedőraktárakat, strómanokat és a bűncselekmény leplezését szolgáló egyéb megoldásokat tartalmazó - komplett szolgáltatást is biztosított, a számlák bruttó értékének mintegy öt százaléka ellenében. A bűnszervezetnek országszerte voltak megrendelői egyéni és társas vállalkozások, például nagybani piacokon zöldség-gyümölcs kereskedők, csokoládéforgalmazók, élelmiszer- és italkereskedők.

 

A 37 vádlott 2013 és 2018 között csaknem hárommilliárd forint vagyoni hátrányt okoztak az állami költségvetésnek.

 

A vádlottak között a bűnszervezet tagjai, a működéséhez segítséget nyújtó ügyvéd és strómanok, valamint a szolgáltatást igénybe vevő kereskedők vannak - tudatta a szóvivő.