Globális gazdasági válságtól tart a Világbank

Kétévente jelentetnek meg elemzést a Világbank kutatói arról, „hogyan állunk”. Nagyon nem jól.
A friss jelentés szerint további válságok nélkül is a globális növekedés idén várhatóan meredeken lassul. Ennek három oka van:
- a magas inflációt megfékezni igyekvő monetáris politikai szigorítások,
- a rosszabbodó pénzügyi feltételek és
- az Ukrajna ellen indított orosz invázió.
A Világbank kutatói azt is közölték, sürgős „globális és nemzeti erőfeszítésekre” van szükség ahhoz, hogy egy ilyen visszaesés esélyét tompítsák, illetve hogy a feltörekvő gazdaságok adósságproblémáit kezelni tudják. Azt is várják, hogy ezekben a feltörekvő országokban a befektetések növekedése várhatóan az elmúlt két évtized átlaga alatt marad.
Az elemzői várakozások megerősítik azt amit Kristalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap ügyvezető igazgatója a CBS Face the Nation című műsorának január 1-jén sugárzott interjújában mondott: Georgieva akkor arról beszélt, a világgazdaság harmada kerülhet recesszióba, mert az Egyesült Államok, az Európai Unió és Kína gazdasága egyszerre lassul le, és ezt világszerte érezni lehet majd.