Európai Bizottság: ne csak a miniszterek és az államtitkárok, minden köztisztviselő távozzon az egyetemi kuratóriumokból

A Népszava információi szerint az Európai Bizottság már tájékoztatta a magyar kormányt arról, hogy nem elég csak a minisztereket, államtitkárokat, államtitkár-helyetteseket, miniszteri biztosokat és politikai igazgatókat meneszteni a közérdekű vagyonkezelő alapítványok és az általuk működtetett oktatási intézmények kuratóriumaiból. Ahhoz, hogy Brüsszel ismét szerződjön a modellt váltott egyetemekkel az Erasmus+ oktatási csereprogram és a Horizont Európa kutatás-fejlesztési program uniós támogatásáról, a polgármestereket kivéve, a parlamenti képviselőknek, köztisztviselőknek, valamint a különféle szabályozó hatóságok tagjainak is távozniuk kell az irányító testületekből.
Ez alapján Trócsányi László fideszes EP-képviselő is búcsút mondhat a Szegedi Tudományegyetem kuratóriumának.
De nem csak a kuratóriumi tagokkal kapcsolatban fogalmazott meg további kéréseket a Bizottság:
- a jelenleg életfogytig tartó kuratóriumi tagságot kétszer négyéves időtartamra vágnák vissza. (A magyar ajánlat kétszer hat évről szólt.)
- Azt is kikötnék, hogy a posztjukról lemondott köztisztviselők legalább két évig ne kerülhessenek be ezekbe a testületekbe. (Ez alapján Szili Katalinnak, Wáberer Györgynek, Guller Zoltánnak és Bedros J. Róbertnek is távoznia kellene a kuratóriumokból.)
A magyar kormányt sürgeti az idő: nyár elejéig alá kell írni az EB-vel a megállapodást, ha azt akarják, hogy a magyar diákok ne maradjanak ki az uniós csereprogramokból. Ezen felül a jelenleg befagyasztott 6,3 milliárd eurónyi uniós támogatás felszabadításának is egyik feltétele (a 21-ből) az összeférhetetlenség megszüntetése a modellt váltott alapítványi intézményekben.