Egyre több magyar nyugdíjasnak rossz az egészsége

Amíg 2022-ben még minden hatodik magyar nyugdíjasnak problémát okozott a mindennapokban a rossz egészségi állapota, az arányuk 2023-ban csaknem 20 százalékra nőtt – derült ki a Pénzcentrum friss kutatásából. Ez azt jelenti, hogy minden ötödik magyar nyugdíjasnak jelent komoly gondot az egészsége.
Ráadásul az idősek több mint felének romlott kisebb-nagyobb mértékben az egészsége az elmúlt egy évben és 33 százalékuk további egészségromlásra számít 2023-ban.
A mentális egészséggel kapcsolatban is szembeötlő a változás: kevesebben érzik úgy, hogy nem okoz nekik gondot megbirkózni a napi teendőkkel, érzelmeikkel, nehézségeikkel. Minden ötödik válaszadó gyakrabban szorong, és minden hetedik kimerültebbnek, fásultabbnak, erőtlenebbnek érzi magát.
A felmérésből az is kiderült, hogy a magyar nyugdíjasok az elmúlt egy év során többségében ugyanannyi gyógyszert szedtek, mint korábban.
Ennek ellenére 59,1 százalékuk költött többet gyógyszerre 2023-ban.
A gyógyszerköltség nagy anyagi megterhelést jelentett az utóbbi évben a nyugdíjasok számára, ami az egészségüket is jelentősen befolyásolta:
„A gyógyszereimet alig tudom kiváltani az alacsony rokkantnyugdíjból! Örülök, ha élelmiszert tudok venni”. – mondta egyikük.
A válaszadók alapján a lap területi megoszlást is publikált. E szerint Csongrád-Csanád, Vas és Hajdú-Bihar vármegyékben a legjobb a magyar nyugdíjasok egészsége, míg a legrosszabb adatokat Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Komárom-Esztergom vármegyékben jegyezték fel.