Debrecenben kezdeményezik az egyetemi modellváltást, Pécsen még várnak a döntéssel

A Debreceni Egyetem szenátusa csütörtökön megszavazta az egyetem modellváltásáról szóló javaslatot, így az egyetem kezdeményezi, hogy állami alapítású vagyonkezelő alapítvány által fenntartott egyetemmé alakuljon át.
A csütörtöki rendkívüli ülésén, 65 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül döntött a szenátus.
A Telex idézi a Debreceni Egyetem közleményét, miszerint
„kezdeményezik a fenntartónál az áttérést az új szervezeti formára, az egyetem valamennyi eddigi tevékenységének folytatásával, beleértve a betegellátást is”.
Azt is írják, hogy az egyetem „továbbra is kiemelten kezeli az egészségipar, multidiszciplináris agrár- és élelmiszertudományok, műszaki tudományok, tanárképzés fókuszterületeket”.
Ezzel párhuzamosan a Debreceni Egyetem hallgatói önkormányzata 70 igen és nulla nem arányban támogatja a struktúraváltást.
„Alapvetően nincs semmilyen problémánk a struktúraváltással, hiszen a vonatkozó jogszabályi környezet alapján a hallgatók közvetlen, a tanulmányukhoz tartozó jogaiban és kötelezettségeiben tudomásunk szerint változás nem következik be. Változás az intézmény működésében, a működési tér jogi, gazdasági környezetében történik”
– írták a Telexnek.
Közben a Debreciner.hu arról ír, hogy
a SzabaDEgyetem nevű közösségi oldal és a Debreceniek a felsőoktatási autonómiáért Facebook-csoport online petíciót indított a modellváltás ellen.
A Telex szerint a Pécsi Tudományegyetem csütörtöki szenátusi ülésén elhalasztották a modellváltásról szóló szavazást. A lap szerint a halasztásról Miseta Attila rektor azután döntött, hogy Gulyás Gergely nemrég arról beszélt, hogy az orvosegyetemeknél maradnak a klinikai központok akkor is, ha az alapítványi modellváltás mellett döntenek, ennek ellenére erről ellentmondásos információkat kaptak az egyetemek az Emmi és az ITM részéről.
A pécsi rektor szerint tovább folytatják az egyeztetéseket, majd pedig január 28-án vagy 29-én tarthatják meg a modellváltásról döntő rendkívüli ülést.
Az átalakítás ellen többen is felszólaltak az egyetemen, szerdán pedig egy közel ezer fős vitafórumot is tartottak, amin a rektor is részt vett, írja a Telex.
A lap hozzáteszi, hogy az átalakítás miatt Szegeden is többen tiltakoznak, de ahogy a szintén érintett Semmelweis Egyetem rektora az átalakítás mellett áll, úgy Szegeden is egyértelműnek tűnik a rektor álláspontja.
Néhány napja Rovó László egy sajtóeseményen ugyanakkor arról beszélt, hogy
„Nincs semmilyen nyomás, még az sem biztos, hogy lesz egyetemi átalakulás”.
Mindeközben Szegeden a Veritas Virtus Libertas nevű egyetemi polgári csoport felmérést készít a Szegedi Tudományegyetem küszöbön álló átalakításával kapcsolatosan,
az eddigi eredmények alapján elsöprő többség ellenzi az átalakítást.
A Telex cikkében emlékeztet, hogy január első napjaiban mindhárom nagy vidéki egyetem rektorát behívták az Innovációs Minisztériumba, ahol Palkovics László miniszter közölte velük: saját kérésükre kikerülnek az állami fenntartásból. A szegedi, a pécsi és a debreceni egyetemnek mindössze néhány napja volt/van rá, hogy a kormányzati ütemterv szerint önként kérjék a modellváltást.
A Telex szerint a három nagy vidéki egyetemet és a Semmelweist érintő alapítványosítás alapjaiban határozza majd meg a hazai felsőoktatás következő évtizedeit.