Csúszik a magyar EU-s pénzeket is tartalmazó csomag véglegesítése

Elhalasztották az uniós tagállamok a politikai megállapodás véglegesítését a magyar helyreállítási tervről, a hazánknak járó fejlesztési források majdnem egyharmadának a felfüggesztéséről, illetve az Ukrajnának szánt pénzügyi támogatásról és a globális társasági minimumadó bevezetéséről - írja a Népszava.
Az eredeti terv szerint szerda délután fogadták volna el a négy témát tartalmazó csomagot, de nem tudták lezárni a procedúrát, mert Lengyelország fenntartásokat fogalmazott meg az adómegállapodással kapcsolatban.
A lap úgy tudja, csütörtök dél az új határidő, de ha a lengyelek nem enyhülnek, veszélybe kerülhet az egész megállapodás, aminek minden eleméről még idén kell dönteni.
A Népszava arra emlékeztet, hogy a magyar helyreállítási terv és a jogállamisági eljárás keretében javasolt pénzmegvonás megszavazásához elég a kormányok minősített többsége, míg az ukrajnai támogatáshoz és a globális adóminimum bevezetéséhez konszenzusra van szükség.
Az egy csomagban tárgyalt négy dossziéról kedd éjjel született megállapodás Brüsszelben. Ennek legfontosabb pontjai:
1, A Tanács elfogadta a magyar helyreállítási tervet, igaz annak folyósítását a már korábban megfogalmazott 27 „szuperfeltétel” teljesítéséhez köti.
2, A kohéziós alapból viszont befagyasztanak 6,3 milliárd eurónyi támogatást a rendszerszintű korrupciós kockázatok miatt. (Az eredetileg javasolt összeg 7,5 milliárd volt, ebből engedtek a tagállamok 10 százalékot az ezidáig meghozott korrupcióellenes intézkedések miatt.)
3, Magyarország a pénzért cserébe beleegyezett az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós támogatási csomagba,
4, és beleegyezett a 15 százalékos globális minimumadóba is.