Első szegedi civil konferencia: hasznos tapasztalatcsere az IH Rendezvényközpontban

– Nagy igény volt egy ilyen konferenciára, ezt bizonyítja az is, hogy már az első alkalommal ötven nonprofit szervezett kétszáz szakembere jött el. Bár nevében szegedi a rendezvény, de jöttek szakemberek Budapestről és Békés megyéből is – mondta a főszerevező, Jávorszky Iván.
A szegedi önkormányzat civil ügyi főreferense szerint hagyományteremtő rendezvényt sikerült most útjára indítani. A konferencia fontos célja, hogy találkozzanak, beszéljenek egymással az érintettek és kicseréljék gondolataikat. Reményei szerint a következő években tovább bővül a résztvevők száma, és egyre több hasznos ötlettel segítik majd egymást a civilek.

– Szeged szolidáris város, ezzel a konferenciával is szeretné kifejezni az önkormányzat együttérzését a fogyatékossággal élő emberekkel, és megerősíteni tartós együttműködési szándékát a nonprofit szervezetekkel. Szegeden több mint ezer ilyen szervezet működik. Nagyon örülünk annak, hogy városunkban ilyen színes a civilek élete, ilyen lelkes és hozzáértő emberek segítik a nehéz körülmények között élő embertársainkat a mindennapokban
– mondta megnyitó beszédében Binszki József. Az alpolgármester beszélt arról is, hogy a konferencia szorosan kapcsolódik a fogyatékkal élők világnapjához, egyben szeretné felhívni a figyelmet az esélyegyenlőségre, mert a fogyatékosság nem betegség, hanem állapot, ami az érintettek egész életet képes megnehezíteni.
– A fogyatékosság nem csupán személyes probléma, hanem társadalmi ügy, emberjogi kérdés is a kollektív felelősségvállalás azokért az emberekért, akik fogyatékkal születtek vagy később, életünk során váltak azzá
– mondta az alpolgármester.
Vasárnap késő délutánig a többi között előadásokat hallhatnak a résztvevők
- sclerosis multiplex-szel élő emberek életmódjáról,
- a gyógyszeripar új távlatairól,
- a közösség gyógyító erejéről, valamint arról, hogy
- milyen életet élünk és milyet szeretnék élni?
- Szó lesz még a rehabilitációról és
- a foglalkoztatás aktuális kérdéseiről is,
- Duda Ernő virológus professzor pedig előadást tart viruló vírusokról és arról, mit tehetünk az egészségünkért.
Ezzel párhuzamosan a civil szervezetek vezetői szakmai előadásokon hallhatnak többek között a testvérvárosi kapcsolatokról és az amerikai civilekről, az önkéntesekkel való együttműködéséről, az adományozás adójogi kérdéseiről, valamint a civil pályázatokról, de bemutatják jól működő programjaikat a szegedi civilszervezetek is.
Az előadásokkal párhuzamosan a Tisza teremben Tóth Gabriella pszichológus ad személyre szóló tanácsokat, a Maros teremben pedig az Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény szakemberei állnak az érdeklődők rendelkezésére.
Az esemény főszervezője a szegedi önkormányzat és a Sclerosis Multiplexes Betegek Csongrád-Csanád Megyei Egyesülete volt.