Brazília, Argentína, Franciaország, vagy más nyeri? Ma kezdődik minden idők legutáltabb labdarúgó világbajnoksága

Katar 200 milliárd dollárt, az eddigi rekord több mint 13-szorosát költötte a világbajnokságra, amit már most alig lehet tiszta szívből szeretni. Nyilván, megnézzük majd a meccseket, de a rossz szájíz végig megmarad majd.
Cservenák Zoltán

2022. november 20. 15:49

Brazília, Argentína, Franciaország, vagy más nyeri? Ma kezdődik minden idők legutáltabb labdarúgó világbajnoksága

Minimum megosztó, de akár utálatos is lehet a katari labdarúgó világbajnokság, igazi rajongói viszont alig lehetnek az arab országban vasárnap kezdődő tornának. A 12 éve elnyert rendezésről azóta kiderült, hogy gigantikus korrupció állhatott a háttérben. A katari rendezés mellett semmi más nem szólt a temérdek pénzen kívül: a pályázat idején egy stadion sem állt, nyáron az 50 fokos meleg miatt pedig már akkor lehetett tudni, őszi–téli világbajnokság lesz. Az arab olajország annak ellenére nyert, hogy a FIFA saját magának készített jelentésében, amiben a pályázatokat elemezték, az állt, hogy a katari rendezés kockázata nagy, az ő pályázatuk a leggyengébb. Nem véletlen, hogy Japánt és az Egyesült Államokat tippelték sokan befutónak, utóbbi pályázata szinte tökéletes volt.

 

Katar tehát nyert, ami után egészen véletlenül az ország tulajdonába került a francia Paris Saint-Germain labdarúgóklub, majd az arab olajország elkezdte pumpálni a pénzt a világbajnokságba. Mintegy 2 és fél–három millió vendégmunkás segítségével felépült 8 stadion, úgy, hogy a munkások közül legalább 6500-an meghaltak. Többségük pakisztáni, indiai, bangladesi és Srí Lanka-i volt. Általános probléma volt, hogy az előzetes ígéretekkel szemben a vendégmunkásoknak sokszor nem azt és nem ott kellett csinálniuk, mint amire szerződtek, túldolgoztatták őket, a bérüket visszatartották, hiányosak voltak a biztonsági felszerelések és a biztonságos munkavégzés körülményeit sem mindig biztosították számukra. The Guardian részletes cikkben számolt be a rossz körülményekről.

 

Elképesztő pénzekért épültek a stadionok a sivatagban (forrás: The Athletic)

2022-ben egyre több országban felerősödtek azok a hangok, amik szerint, ha a válogatottjuk részt vesz a katari világbajnokságon, akkor részesévé válik azoknak a gaztetteknek, amiket bizonyos emberek elkövettek az arab országban rendezett vébé megvalósításáért.

 

Ezekkel az előzményekkel várjuk a mérkőzéseket.

 

Nyitómeccs: Katar–Ecuador, A csoport, 17:00, al-Bajt Stadion. Játékvezető: Daniele Orsato. Asszisztensek: Carbone Ciro, Giallatini Alessandro. Negyedik játékvezető: Kovács István. Közvetíti: M4 Sport.

 

Esélyek

Kezdjük az esélylatolgatással, de csak röviden, mert annyi tényező befolyásolja egy torna végeredményét, hogy szinte értelmetlen bármely csapat mellett érvelni. 

 

A négy topfavorit

 

Szerintünk a négy legesélyesebb: Franciaország, Brazília, Argentína és a kötelező elem, Németország. A franciáknál ugyanakkor friss hír, hogy Karim Benzema izomsérülést szenvedett edzésen, így ki kell hagynia a december 13-án záruló világbajnokságot. Ezzel máris halványodott a franciák esélye, hiszen a friss aranylabdás klasszis csatár nélkül sokkal nehezebb dolguk lesz a galloknak. Még akkor is, ha soraikban tudják Kylian Mbappét, a világ jelenlegi legjobbjának tartott, de legalábbis legértékesebb labdarúgót. Brazília minden vébén esélyes, így most is, náluk ahogy mindig, most is a védelem teherbírása lesz a nagy kérdés. Elöl ott van Neymar, Vinicius Junior, Martinelli, Raphinha, Gabriel Jesus, Richarlison, Anthony – bivalyerős a támadó szekció. Garai főszerkesztő állandó világbajnoki kedvencei, Argentína most is erős, őket talán egy kicsit az is hajtja majd, hogy Lionel Messi utolsó olyan világbajnoksága lehet a katari, amin még érdemben, ereje teljében vehet részt. A támadósorban pedig ott van az olasz Internazionale csillaga, Lautaro Martínez, aki 40 meccsen 21 gólt lőtt eddig a válogatottban. A németeket mindig leírják egy kicsit, aztán „mindig nyernek”. Most egészen rossz formában vannak ők is, de majd egy 1–0-ás győzelemmel és két 0–0-ás döntetlennel továbbmennek a csoportjukból, és akkor előlép egy-két, addig gyengén teljesítő játékos, akik beviszik őket a döntőbe, ahogy az lenni szokott. Ott bármi megtörténhet.

 

 

Erősek, de elbuknak

 

Az esélyesek második vonalában ott van Spanyolország, tele fiatal barcelonai tehetséggel, köztük a Pedri–Gavi aranyifjúpárossal, de erős Portugália is az utolsó világbajnokságán játszó Cristiano Ronaldóval, Bruno Fernandessel és Diogo Jotával. A vébéken rendre az dobogóra várt, de egy kivétellel mindig betliző Anglia, ami nagyon rossz formában érkezett Katarba, és általában közmegegyezés van arról, hogy a leginkább túlértékelt játékosokkal áll fel. Még mindig ide kell írni Belgiumot, a lassan kifutó, és igazán nagy sikert el nem érő aranygenerációjával, aminek Kevin De Bruyne, Romelu Lukaku, Dries Mertens, Eden Hazard, Thibaut Courtois, Toby Alderweireld, Jan Vertonghen és Axel Witsel a tagjai. Nálunk itt kap helyet az elképesztően erős Dánia és a szerintünk nagyon-nagyon sötét ló, de erőteljesnek ígérkező Szerbia is. 

 

Középmezőny

 

Hollandián vacilláltunk, de inkább a harmadik vonalba tettük őket. Ide tartozhat még szerintünk Uruguay, Horvátország, Egyesült Államok, Mexikó, Svájc, Lengyelország, Ghána és Costa Rica is. 

 

Alsóház

 

Futottak még kategóriába sorolnánka Sadio Manét nélkülözni kényszerülő Szenegált, Kamerunt, Japánt, Dél-Koreát, világbajnokságon 64 év után résztvevő Wales-t Gareth Bale-lel, Skóciát, Kanadát, Ausztráliát és Ecuadort. 

 

Csodaszámba menne

 

Hatalmas csoda lenne Tunézia a ferencvárosi középpályás Laidunival, Marokkó, Irán, Szaúd-Arábia és Katar győzelme.

 

Csoportok és keretek

A csoport

Katar (FIFA-világranglistán 50.)
Szenegál (18.)
Ecuador (44.)
Hollandia (8.)

 

B csoport

Anglia (5.)
Irán (20.)
Wales (19.)
Amerikai Egyesült Államok (16.)

 

C csoport

Argentína (3.)
Lengyelország (26.)
Mexikó (13.)
Szaúd-Arábia (51.)

 

D csoport

Ausztrália (38.)
Tunézia (30.)
Dánia (10.)
Franciaország (4.)

 

E csoport

Costa Rica (31.)
Japán (24.)
Németország (11.)
Spanyolország (7.)

 

F csoport

Belgium (2.)
Horvátország (12.)
Kanada (41.)
Marokkó (22.)

 

G csoport

Brazília (1.)
Kamerun (43.)
Svájc (15.)
Szerbia (21.)

 

H csoport

Dél-Korea (28.)
Ghána (61.)
Portugália (9.)
Uruguay (14.)

Címlapon

mutasd mind