Botka László: Remélem, Szeged példája ragadós lesz – megvédik a közművelődésben dolgozók munkajogait

Az önkormányzat, a szakszervezetek, valamint a városi közművelődési, kulturális és művészeti intézmények vezetőivel lefolytatott tárgyalások eredményeként született meg az a megállapodás, amit ünnepélyes körülmények között csütörtökön délelőtt a polgármesteri hivatalban vehetett át tizenhárom intézményvezető, valamint négy ágazati szakszervezeti vezető.
– Országosan húszezer, Szegeden 655 kulturális és közművelődési dolgozót foszt meg közalkalmazotti státuszától a november elsejétől életbe lépő törvény. Számunkra ez az eljárás elfogadhatatlan, és azonnal megkezdtük az egyeztetést az ágazati szakszervezetekkel, valamint érintett intézmények vezetőivel. Az önkormányzatot az a cél vezette a tárgyalásokon, hogy helyi közművelődésben dolgozó 655 munkavállaló szerzett jogai ne vesszenek el a törvénymódosítás után – mondta Botka László köszöntőjében.
November elejétől a munkaszerződéseket úgy kötik meg, hogy a legtöbb védelmet és kedvezményt biztosítani fogják Szegeden a közművelődésben dolgozó, közalkalmazotti státuszukat elvesztő munkavállalóknak.

A most született megállapodás értelmében
- az érintett dolgozók továbbra is megkapják a jubileumi jutalmat.
- A munka törvénykönyve idevonatkozó rendelkezésein túl a megállapodásban érintettek plusz öt nap szabadságra jogosultak,
- részt vehetnek a városi érdekegyeztető fórumokon és magasabb végkielégítésre jogosultak
– sorolta a legfontosabb pontokat Botka László.
A polgármester jelezte, hogy a mostani megállapodásra a jövő hét pénteken összeülő közgyűlésnek kell rábólintania.
– Szeretném biztosítani önöket arról, hogy Szeged városa a kultúra szabadságában hisz. Nagyon büszkék vagyunk kulturális intézményeinkre, és azokat továbbra is megvédjük mindenféle kultúrharctól
– jelentette ki a polgármester. Hozzátette: nem kizárólag szavakban, hanem tettekben is kifejezi az önkormányzat a kulturális ágazat iránti nagyrabecsülését.
Ezt követően vehette át a november elsejétől életbe lépő, az közművelődési dolgozók munkavállalásával kapcsolatos jogokat szabályozó megállapodást a város tizenhárom intézményvezetője, valamit négy ágazati szakszervezeti vezető.
Botka László reményét fejezte ki, hogy Szeged példája ragadós lesz. Vagyis a települési önkormányzatok az ittenihez hasonló megállapodásokat kötnek azokkal a közművelődési intézményekkel, amiknek fenntartói, ezzel orvosolva a közalkalmazotti státuszok elvesztését.

– Nem félelem, hanem bizonytalanság volt jelen a színház munkavállalóiban – válaszolta érdeklődésünkre Barnák László, a Szegedi Nemzeti Színház igazgatója. – Folyamatos volt az egyeztetés a színház vezetése, a közalkalmazotti tanács, a szakszervezet között, az államtitkárság és a társintézmények között.
Értékelte a színházigazgató, hogy a szegedi önkormányzat nyitott volt a megállapodás tető alá hozására, és ezzel megmenthetővé váltak olyan korábban meglévő, de elveszni látszó munkavállalói jogok, amik a közalkalmazotti státuszhoz kapcsolódnak.
– Természetesen felmerül a kérdés, hogy a jubileumi jutalmak és a végkielégítések kifizetésének öt évvel való meghosszabbításához milyen anyagi forrásokat tud hozzárendelni a fenntartó önkormányzat. Bízom abban, hogy ez is zökkenőmentes lesz – válaszolta a jelenleg 174 közalkalmazottat foglalkoztató Szegedi Nemzeti Színház főigazgatója.
B. P.