Bartók-esttel köszöntötték a Szegedért Alapítvány kitüntetettjeit: idén Dékány Imre akadémikusé a fődíj

– Idén is azokat ünnepeljük, akik dicsőséget szereztek városunknak: a vegyész, a matematikus, a karnagy és a civil aktivista itt élnek közöttünk, és most miattuk érezhetjük, hogy jó szegedinek lenni – mondta ünnepi köszöntőjében Bódi György.
A Szegedért Alapítvány soros elnöke emlékeztetett arra, hogy az elmúlt harmincegy évben összesen 124 díjazott munkáját ismerhette el az alapítvány, ők Szeged elmúlt évtizedeinek kiemelkedő értékeit képviselik.
Idén az alapítvány társadalmi-állampolgári kuratóriuma Debreczeni Pálról elnevezett elismerését Martinkovics Katalin, a MASZK Egyesület alelnöke vehette át a gálaműsor keretében.
A tudományos kuratórium Szőkefalvi-Nagy Béla-díját Totik Vilmos matematikus, akadémikus, a művészeti kuratórium Gregor József-díját pedig Rozgonyi Éva karnagy, zenepedagógus kapta.
Kémikus kapta az idei fődíjat: Dékány Imre akadémikus a nanotechnológiát kutatja
A Szegedért Alapítvány idei fődíjasa Dékány Imre kémikus, akadémikus, aki a kémiai környezetvédelem és a nanotechnológia területein folytat kiemelkedően sikeres kutatási-fejlesztési és feltalálói tevékenységet.
A hetvennégy éves, Széchenyi-díjas professor emeritus tanulmányait szülővárosában, Szegeden végezte, a Radnóti Miklós Gimnáziumban érettségizett 1965-ben, felsőfokú tanulmányokat a JATE Természettudományi Karának vegyész szakán folytatott. 1970-ben nyert egyetemi vegyész oklevelet.
Végzés után bekerült a Kolloidkémiai Tanszékre gyakornoknak. 1972-ben tett egyetemi doktori vizsgát, 1980-ban érte el a kandidátusi fokozatot, 1989-ben megvédte akadémiai nagydoktori disszertációját.
Tudományos előmenetelének megfelelően 1980-ban docensi, 1990-ben egyetemi tanári kinevezést nyert.
Az egyetemen 1989-től a Kolloidkémiai Tanszék vezetésével bízták meg, közben dékánhelyettesi megbízást, s rektorhelyettesi teendőket is ellátott, 2003-tól az egyetem tudományos és nemzetközi kapcsolatokért felelős rektorhelyettesi pozíciót vállalta el. 2000-től a Szegedi Tudományegyetem Kémiai Doktori Iskola vezetője, iskolateremtő kémikus.
A Magyar Tudományos Akadémia 2001-ben levelező, 2007-ben rendes tagjai sorába választotta.
A fődíjas Lapis András szobrászművész Szeged Múzsája című kisplasztikáját kapta. A karcsú, kalapos nőalakkal 2006 óta a szegediek nap mint nap találkozhatnak, hiszen köztéri szoborként a Glattfelder Gyula teret díszíti. A szakkuratóriumok díjazottjai a szobrászművész plakettjét vehették át.
A gálaesten fellépet Borovics Tamás színművész és Szokolay Dongó Balázs Artisjus és Prima Primissima Díjas népzenész.
Juronics Tamás táncosai bemutatták azt, amit csak később fognak bemutatni
A díjátadást követően a Szegedi Kortárs Balett Concerto című új táncestjét nézhette meg a gála közönsége. Juronics Tamás koreográfiáját a Gyüdi Sándor által dirigált Szegedi Szimfonikus Zenekar közreműködésével adták elő.
A Kossuth-díjas szegedi koreográfus pantomim groteszkje Bartók Béla utolsó, Amerikában töltött életének egy részletét dolgozza fel, megidézve a magyar zeneirodalom egyik legnagyobb alakjának démonjait. A formabontó, félórás előadás során magát Bartók Bélát is megidézték a színpadon.
A zeneszerző alakját Csetényi Vencel – aki kizárólag a szerep kedvéért tért most vissza a pályára – öltötte magára. Feleségét, Pásztory Dittát Bocsi Petra táncolta.
Az előadás során Bartók mindhárom színpadi művének két-két fontos alakja is megjelent a színpadon: a mandarin és Mimi, a Kékszakállú herceg és Judit, a fából faragott királyfi és a királylány.
A Szegedi Kortárs Balett új estjének hivatalos szegedi bemutatója november 26-án lesz a nagyszínházban.
A gálát követően a Szegedért Alapítvány első ízben rendezett jótékonysági aukciót. A nyilvános árverést a színház nagytermében Nátyi Róbert művészettörténész vezette.
Az aukció során kortárs képzőművészeti alkotásokat kínáltak megvételre, amelyeket az alapítvány javára ajánlottak fel művészek.
(Hamarosan élménybeszámolót olvashatnak az aukcióról.)
rag