Átlagosan negyedével csökkent a dalszerzők jogdíjbevétele a járvány miatt, de vannak, akik még ennél is jóval kevesebbet kaptak

A tavalyi rádiós és televíziós elhangzások után járó jogdíjakat május 18-án fizetik ki a 7682 magyar dalszerzőnek – közölte az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület kedden.
Mint írták, a járvány miatt az Artisjus 2020-as bevételei is drasztikusan csökkentek, ez a visszaesés pedig az idei éves jogdíjkifizetéseknél érezteti igazán hatását. A szerzőknek kifizethető jogdíj összege 25 százalékkal esett vissza:
2020-ban még 8,612 milliárd forintot tudott magyar és külföldi szerzőknek folyósítani az Artisjus a két „nagyfelosztás” során, idén 6,48 milliárd forint érkezik a hazai és nemzetközi slágerek szerzőihez. Ennek az összegnek nagyjából a fele jut magyar dalszerzőkhöz.
A májusban és júniusban érkező jogdíjak közül természetesen az élőzenei fellépések után járó összeg zuhant a legnagyobbat:
47 százalékkal kevesebb jogdíjat kapnak a koncerten játszott dalok szerzői idén, mint egy évvel korábban. A rádiós elhangzások után kifizetett jogdíj összege is drámaian csökkent: átlagosan 32 százalékkal alacsonyabb összeg jut egy szerzőnek a tavalyi elhangzások után, mint amennyi 2020-ban.
Bár a rádiók a világjárvány alatt is működnek, az Artisjusnak fizetett zenei jogdíj összege jócskán elmaradt a korábbi évekétől.
A rádióadók jogdíját a reklámbevételek határozzák meg, ezek pedig a legtöbb rádió esetében drasztikusan visszaestek a járvány gazdasági következményei miatt. A televíziós elhangzásokért fizethető jogdíjaknál jóval kisebb, mindössze 5 százalék a csökkenés mértéke.
A korlátozások miatt válságba került vendéglátás–turizmus-szektor által fizetett gépzenei jogdíj visszaesése is jelentősen csökkenti a szerzők számlájára érkező pénz összegét.
A zenészek bevételeinek átlagosan negyede a jogdíj, az élőzenei fellépések elmaradásával viszont sokaknak ez lett a zenéből származó fő jövedelemforrása.
Az előző évre járó szerzői jövedelmeket az egyesület évente két részletben folyósítja. Május 18-án a 2020-as rádiós, televíziós elhangzások után járó jogdíjat, valamint a vendéglátóhelyeken megszólaló élő háttérzene utáni jogdíjakat kapják meg a dalszerzők: 7682-en részesülnek jogdíjból 46 ezer 828 dal, zenemű elhangzásai után. A kifizetés második ütemében, júniusban az Artisjus a többi között a tavalyi koncertek, filmzenék után járó jogdíjakat fizeti ki.
Az Index a hazai élvonalhoz tartozó előadók közül Fluor Tomitól kérdezte meg, mit szól a 25 százalékos visszaeséshez.
„Azért ez jóval több mint 25 százalék, nekem körülbelül a fele jött meg annak, ami szokott. Több olyan emberrel is beszéltem a környezetemből, akiknek szintén sokat játsszák a rádiók a dalait, náluk is 40-50 százalékos kiesést mutat a jogdíjakból származó bevételkiesés”
– mondta a Wellhello rappere.
„Igazából én 30 százalékos kiesésre számítottam, így egy kicsit hideg zuhanyként ért a dolog, nem volt jó reggel erre kelni. De valójában nem lehet kire haragudni. Az a rossz az egészben, hogy a koncertek után, amelyek a járvány miatt elmaradtak, a jogdíj a zenészek második legfontosabb bevételi forrása, és most még egy láb ki lett rúgva. De mivel a vendéglátóhelyek is zárva voltak, sajnos ez ezzel jár. Bízunk benne, hogy hamarosan elindulhatnak az élőzenés rendezvények, ötmillió beoltottnál már talán van rá esély”
– tette még hozzá Karácson Tamás, Fluor.
A rapper által elmondottakra rímel Tóth Péter Benjámin szakmai véleménye is.
„Azért különösen súlyos a helyzet, mert a könnyűzenét érintő lezárások máig életben vannak, de már a szerzői jogdíjak is jóval alacsonyabbak, mint egy éve. A dalszerzők és előadók az egész zeneiparral együtt a biztonságos és tervezhető újranyitást kérik a kormánytól, mert egyre többen vannak, akiknek az utolsó tartalékai is kifogyóban vannak”
– mondta Tóth Péter Benjamint, az Artisjus üzleti transzformációs igazgatója.
(Nyitóképünket ebből a videoklipből vettük.)