Albérletet keres? Jobb, ha máris bankot robbant, olyan durván megdrágult a piac

Jelenleg országszerte 14 ezer 200 ingatlant kínálnak kiadásra. Budapesten május közepén 160 ezer forint az átlagos bérleti díj, ami 7 százalékos drágulást jelent. Debrecenben 100 ezer forintért kínálják az albérleteket, Szegeden 95 ezer forintért, Pécsen pedig 85 ezer forintnál jár átlagosan a piac.
Pár héten belül – az iskolaév végével, a felvételi ponthatárok kihirdetésével – azonban magasabb fordulatszámra kapcsol majd az albérleti piac.
Az ingatlan.com legfrissebb elemzésében most azt nézte meg, hogy milyen helyzetből indul a szezon.
Budapesten egyetlen év alatt 70 százalékkal nőtt a kereslet
Az albérletpiac alakulását, ezen belül a bérleti díjakat már jó ideje nem a kereslet, hanem sokkal inkább a kínálat határozza meg, mivel évek óta meglehetősen sokan szeretnének albérlethez jutni.
„A fővárosban az idén – tavalyhoz képest – 70 százalékkal nőtt a kereslet, vagyis az egy-egy kiadó lakásra jutó érdeklődők száma. Ugyanakkor május közepéig nem került több kiadó lakás a piacra, azaz a kínálat stagnált” – hívta fel a figyelmet az aktuális trendekre Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
A szakember azt is hozzátette, hogy a fővároson kívül sem bővült számottevően a kínálat, mert országszerte alig több mint 14 ezer kiadó ingatlan érhető el, ami éves szinten mindössze 4 százalékos bővülést jelent.
A fővárosban az átlagos albérletár 160 ezer forint volt május közepén, ez 7 százalékos drágulásnak felel egy év alatt. A fővároson belül a legolcsóbb kerület a XXIII., ahol az átlagos bérleti díj 100 ezer forint. Az olcsóbb városrészek közé tartozik még a XX. és a XXI. kerület, ezekben 120, illetve 128 ezer forint volt az átlag.
Egyetemi városok: mindenütt nőtt a kereslet, de a kiadó lakások száma szinte változatlan
A vidéki egyetemvárosok közül Pécsen a kereslet 17 százalékkal, a kínálat pedig 14 százalékkal nőtt, ugyanakkor az átlagos bérleti díj az egy évvel korábbihoz képest 15 százalékkal 85 ezer forintra mérséklődött az ingatlan.com felmérése szerint.
Más volt a forgatókönyv Miskolcon: a kereslet több mint 60 százalékkal nőtt, a kínálat pedig közel a duplájára bővült, a bérleti díj pedig 14 százalékkal 80 ezer forintra ugrott.
Győrben az idén 20 százalékkal kevesebb kiadó lakásból lehetett válogatni, miközben a kereslet itt is közel 70 százalékkal erősödött. Ezek eredőjeként az átlagos bérleti díj egy év alatt 10 százalékkal 110 ezer forintra nőtt.
Az ingatlan.com elemzése szerint Debrecenben az átlagos bérleti díj 11 százalékkal 100 ezer forintra, Szegeden pedig visszafogottabban, 6 százalékkal 95 ezer forintra emelkedett.
Szegedi ágyrajárós 25 ezerért, polgári duplakomfort 350 ezerért
Jelenleg a városban összesen 494 albérletet kínálnak az ingatlan.com honlapján. A legolcsóbb és legdrágább szegedi albérlet között éppen tizennégyszeres a különbség.
A legolcsóbbak között találtunk egy Anna kúthoz közeli albérletet 25 ezer forint plusz rezsiért havonta, ezért gyakorlatilag egy ágyrajáró hölgyet keresnek egy lány szobatárs mellé a belvárosban.
A négyszobás lakást 20-25 évesek lakják, akik dolgoznak, illetve egyetemre járnak. A meghirdetett szobában két egyszemélyes ágy, illetve alapvető bútorok találhatók, és egy erkély is tartozik a szobához. A bérlemény jól felszerelt, gépesített és wifi is elérhető.
Szeged legdrágább albérletét jelenleg a Kálvin téren kínálják, ahol egy 142 négyzetméteres, 2. emeleti teljes körűen felújított polgári dupla komfortos téglalakásért 350 ezer forintot kérnek havonta. Ehhez jön még a rezsi, ami a tulajdonos szerint nem több havi 16 ezer forintnál.
Aki azon törné a fejét, hogy kibérli, jobb, ha tudja azt is, legalább fél évre előre ki kell venni a háromszobás, hatalmas amerikai konyhás nappalival bíró albérletet. A hirdető szerint a lakás alkalmas akár nagyobb családnak is, vagy összeköltözőknek. Sőt, az ingatlan elhelyezkedése, és nagysága miatt irodának vagy üzleti célra is jó.
A legtöbb hirdetésben a tulajdonosok Szegeden is kikötik, kisállatot nem vihetnek magukkal a lakásba az albérlők és dohányozni is leginkább csak az erkélyen lehet, ha egyáltalán van olyan.
Jellemző szegedi albérletárak (Forint/hó + rezsi)
- Deák Ferenc utca 70 m² / 2 szoba 90.000.-
- Bocskai utca 100 m² / 3 szoba 199.000.-
- Űrhajós utca 54 m² / 2 szoba 40.000.-
- Árvíz utca 42 m² / 1 + fél szoba 80.000.-
- József Attila sugárút 47 m² / 2 szoba 99.000.-
- Fekete sas utca 50 m² / 2 szoba 120.000.-
- Kiss Ernő utca 101 m² / 3 szoba 199.000.-
- Lengyel utca 44 m² / 2 szoba 120.000.-
Ha jönnek a gólyák, tovább fokozódik a verseny az egyre dráguló albérletekért
Az ingatlan.com elemzése rámutat arra is, hogy a diákoknak nemcsak egymással, hanem az adott városban újonnan munkát vállalókkal, valamint az otthonról elköltöző pályakezdő helyi fiatalokkal is versenyezniük kell az albérletpiacon.
Az Oktatási Hivatal adatai szerint 2019-ben tavalyhoz képest 4 ezerrel többen, 112 ezren jelentkeztek a szeptemberben induló felsőoktatási képzésekre, kétharmaduk első helyen nappali tagozatos képzést jelölt meg.
Ezért július végén a felvételi ponthatárok hirdetésekor a fokozódó kereslet miatt az albérletárak átmeneti jelleggel várhatóan még tovább emelkednek.
Nyitóképünk illusztráció (Fotó: MTI)
rag