890 ezer listás szavazatot vesztett az ellenzéki összefogás 2018-hoz képest, a Mi Hazánk az ellenzéki oldal egyetlen nyertese

Miközben a Fidesz mintegy plusz százezer listás szavazatot tudott produkálni, az ellenzéki összefogás pártjai brutális mértékű, csaknem 890 ezer listás szavazatot veszítettek el a 2018-ban (külön-külön) elért eredményükhöz képest. Ez azt jelenti, hogy ezúttal nem vált be az a modell, amely a 2019-es önkormányzati választásokon nem várt sikerre vezette az elsőként összeálló ellenzéki pártokat. Ha az Egységben Magyarországért pártjainak 2018-as eredményét vesszük alapul, jobban jártak volna, ha külön-külön indulnak el a 2022-es országgyűlési választásokon:

Ennek okairól bizonyára sokat olvashatunk még a következő napokban, de az már most biztosnak látszik, hogy a jobbikos szavazóknak komoly szerepük volt ebben. Török Gábor például arról beszélt tegnap este a Telex választási műsorában, hogy az egykori parlamenti párt mintegy egymillió szavazója nagy valószínűség szerint
- lemorzsolódott (nem ment el szavazni),
- átszavazott a Fideszre,
- átszavazott a Mi Hazánkra.
Ezt az elméletet támasztja alá a Mi Hazánk eredménye: országszerte 6,3 százalékos listás szavazataránnyal, csaknem 320 ezer listás szavazattal jutott be a parlamentbe a mindössze négy évvel ezelőtt, a Jobbik néppártosodását elutasító, radikális szélsőjobboldali eszméket vallók kiválásával megalakult párt.

Egyéniben ugyan egyetlen mandátumot sem nyertek el, listás eredményüknek köszönhetően így is hét képviselőt küldhetnek majd az újonnan megalakuló országgyűlésbe. Ezzel gyakorlatilag a harmadik legnagyobb politikai erővé avanzsáltak mindössze négy kurta év leforgása alatt, és ők lettek az ellenzéki oldal egyedüli nyertesei is.
Budapest kivételével minden megyében ők lett a harmadik erő a Fidesz és az Egységben Magyarországért mögött.
Ez pedig az egykori jobbikos szavazóknak köszönhető. Jól látszik, hogy ott ment igazán nagyot a Mi Hazánk, ahol anno a Jobbik is erős volt. (Például: Nógrád 2, Csongrád 3, Bács-Kiskun 5, Heves 3) Ezzel szemben Budapesten még a Kétfarkú Kutyák is le tudták győzni őket. Ők egyébként csak a fővárosban tudtak parlamenti küszöböt elérő, azaz 5 százalék feletti eredményt produkálni, Kovács Gergő szerint „külön gáz, hogy a Covid-diktatúrázással a félnácik is megelőztek minket.”

A jelek szerint tehát igaza volt azoknak, akik azt mondták, hogy a jobbikos szavazók többsége ezúttal nem fog átszavazni az összellenzéki jelöltre. Jakab Péter tegnap Márki-Zay Pétert hibáztatta, de továbbra is kiállt az összefogás mellett. Kérdés, hogy meddig.