86 millió forintot von el a kormány a szegedi közétkeztetéstől – Tóth András az NGSZ igazgatója a Témában

Számos problémával szembesülünk a közétkeztetés kapcsán. Ezek közé tartozik például az infláció kérdése, a dráguló alapanyagok, az üzemanyagár és az energiaár emelkedése. Mindezek ellenére a kormány több tízmillió forinttal csökkenti a szegedi közétkeztetésre szánt normatívát.
Tóth András kiemelte, hogy a drágulások komoly hatással vannak a közétkeztetésre és annak áraira.
– A közétkeztetési ár három részből tevődik össze:
- az önkormányzati finanszírozásból,
- van egy állami finanszírozási része és
- egy szülői finanszírozási része.
Az elmúlt évben volt egy áremelés a közétkeztetésben – ez egy megkésett áremelés a koronavírus-járvány alatt bevezetett az állam díjemelési moratóriumokat az önkormányzatok nem emelhették a közétkeztetési díjakat sem – mondta az NGSZ igazgatója.
Ezeket a moratóriumokat júniusban ugyan feloldották, de addigra előtte már májusban le kellett adni a létszámadatokat. Később jelezték az államnak, hogy díjemelkedés történt, de ahelyett, hogy az segített volna, még további összeget vont el a normatív alapból: így került 86 millió forinttal kevesebb a szegedi közétkeztetési alapba. Ennek terhe az önkormányzatra és a szülőkre hárul.
– Ez különösen érthetetlen annak tükrében, hogy ezt az ágazatot kiemelten sújtja az infláció. Közben a minőségi oktatásnak, a gyermek közétkeztetés, az egyik alap feltétele kell, hogy legyen. Hiszen muszáj a gyermekeknek megfelelő táplálékhoz, tápanyaghoz jutni, hogy teljesíteni tudjanak mind mentálisan, mind fizikálisan. Az elvonás nehéz helyzetbe hozza az önkormányzatot, hiszen az önkormányzat amellett tette le a voksát, hogy a gyermek étkeztetésben biztosítani kell a megfelelő színvonalú ellátást – jegyezte meg Tóth András.
A több, mint másfél éves áremelkedés utolérésére egy kétlépcsős rendszert hoztak létre, aminek első foka a tavaly szeptember elsejével hatályos áremelés volt.
– A közétkeztetés közel egymilliárd forinttal drágult. Ennek a megoszlása viszont gyakorlatilag azt jelenti, hogy 700 millió forintot kell az önkormányzatnak a korábbi 238 millió forint helyett biztosítania és a fennmaradó 300 millió forint az, ami a szülői térítési díjakban jelentkezik. Gyakorlatilag 10 forintból 7 forintot az önkormányzat áll, 3 forintot a szülők.
A kétlépcsős áremelési rendszer második foka idén szeptember elsejével lép életbe, a mértéke várhatóan tizenhét százalék lesz.